YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hükümet olarak tezkerenin bir yıl daha uzatılması
"Hükümet olarak tezkerenin bir yıl daha uzatılması
"Hükümet olarak tezkerenin bir yıl daha uzatılması
04 Ekim 2008 / 16:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Devlet Bakanı Çiçek, Hakkari'de düzenlenen hain saldırının tezkerenin mecliste görüşüleceği günlerin arifesine denk gelmesinin manidar olduğunu söyledi.


Başbakan Yardımcısı Çiçek, bayram tatilini geçirdiği Güral Otel'de gazetecilerin soruları üzerine, terörün Türkiye, Orta Doğu ve dünyanın gerçeği olduğunu ifade etti.


Hakkari'den gelen üzücü haberin herkesi yürekten yaraladığını kaydeden Çiçek, şöyle konuştu:


''Gerçekten bu haber milletçe hepimizi yürekten yaralamıştır. Bu vesileyle bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Saldırının tam da tezkerenin mecliste görüşüleceği günlerin arifesine gelmesi ayrıca manidardır. Maalesef terör Türkiye'nin, Orta Doğu'nun ve dünyanın gerçeğidir. Türkiye terörle mücadelesini kendi imkan ve kabiliyetleriyle bugüne kadar sürdürmüştür. Bu mücadeleyi sürdürürken zaman zaman hepimizin yüreği yansa da şehitler de verilmiştir. Ancak şunu bilmek gerekir ki terörle mücadele mevsimlik bir mücadele değil, tek tedbirle, tek operasyonla sona erdirilecek bir bela da değildir.''


TERÖR, ULUSLARARASI POLİTİKANIN ENSTRÜMANI


Irak'ta yaşanan olumsuz gelişmelerin otorite boşluğu ve zaman zaman himayeye varan destek nedeniyle Türkiye'yi terör eylemlerine daha açık hale getirdiğini kaydeden Çiçek, bütün zorluklara rağmen Türkiye'nin kendi imkanlarıyla mücadelesini en sıkı ve kararlı şekilde sürdürdüğünü bildirdi.


Geçen yıl meclisten sınır ötesi operasyonlarla ilgili yetki alındığını ifade eden Çiçek, şöyle devam etti:


''Hükümet olarak tezkerenin bir yıl daha uzatılmasını uygun gördük ve önümüzdeki çarşamba günü muhtemelen TBMM'de görüşülecek. Burada söylemek istediğimiz şey şu. İster Türkiye içinde, ister Türkiye dışında (Silahlı Kuvvetler'in teröre yönelik operasyonları dahil) çok yönlü mücadele sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz. Ancak şunun da farkındayız ki uluslararası iş birliği olmadan terörle mücadelede zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Maalesef terör, uluslararası politikanın bir parçası olarak bugün bir enstrüman olarak kullanılıyor. Bunun için samimi ve kararlı iş birliği yok. Türkiye kendi çabası ve gayretiyle bu mücadelesini sürdürüyor, sürdürmeye devam edecektir.''


Terörün çok yönlü bir mücadele olduğunu belirten Çiçek, şunları kaydetti:


''Hükümet olarak sadece Silahlı Kuvvetler'in çabası ve güvenlik güçlerimizin gayretiyle mücadeleyi sürdürmüyoruz. Terörün kaynaklarının kurutulması noktasında da hem yurt içi hem de yurt dışında birçok çabayı sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Bu vesileyle bir kısım açıklamalar da yapılıyor. Eskiden görev yapmış insanlar veya başka kesimlerden açıklamalar yapılıyor. Bu açıklamaların büyük bir sorumluluk duygusu içinde yapılmasında fayda görüyorum.''


Türk Silahlı Kuvvetleri, polis teşkilatı, jandarma istihbarat teşkilatı ve devletin tüm birimlerinin terör belasını Türkiye'den uzak tutma noktasında ciddi bir çabanın içinde olduğunu kaydeden Çiçek, Irak'taki otorite boşluğu ve oradan elde edilen bir kısım imkan ve kaynakların terörün kökünün kazınması noktasında ciddi güçlükler çıkardığını söyledi.


Sınır ötesi operasyon yetkisini defalarca kullandıklarını ifade eden Çiçek, ''Gerekiyorsa bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz. Acımız ve üzüntümüz büyüktür. Bunu şüphesiz milletim adına ifade etmek isterim. Üzüntü ve acımıza rağmen bu belayı ülkemizden defetme noktasında bütün karar organlarıyla kararlılıkla mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bunun böyle bilinmesinde fayda var'' diye konuştu.


HERKESİN SAĞDUYULU HAREKET ETMESİ LAZIM


Gazetecilerin Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde yaşanan olaylarla ilgili sorusu üzerine de Çiçek, şunları söyledi:


''Maalesef orada sorumsuz davranış söz konusudur. Buna güvenlik birimleri zamanında el koymuştur. Yargı mercileri de gerekli soruşturmayı başlatıyor. Bunu Türkiye çapında değerlendirme konusu yaparsak endişe ettiğiniz sonuçlara biz de farkında olmadan yardımcı olmuş oluruz. Herkesin şu ortamda biraz daha sağduyulu hareket etmesi, akıllı davranması, olup bitenler hakkında devlete yardımcı olması lazım. Kimsenin kendiliğinden kendisini devletin güvenlik birimlerinin yerine koyarak bir çabanın, cezalandırmanın içine girmemesi gerekir.''


ULUSLARARASI KRİZ


Cemil Çiçek, dünyada yaşanan kriz ve ABD'de kabul edilen destek paketiyle ilgili soru üzerine de uluslararası krizin Türkiye ile başlamadığını ve Türkiye'nin çabasıyla önlenemeyeceğini ifade etti.


Türkiye'nin krizden en az etkilenmesi için konuyu gündemde tuttuklarını, bununla ilgili tedbirleri almaya devam ettiklerini belirten Çiçek, ''Konu her zaman ilgili bakan arkadaşlarımızın yakın takibindedir. Ancak geriye dönük yapılmış olan bir kısım reformlar Türkiye'yi bu tür krizlere karşı daha dayanıklı hale getirmiştir. Temenni ederiz ki ABD Kongresi'nde kabul edilen bu karar, krizin en az zararla atlatılmasına vesile olur'' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler