YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet - muhalefet el ele verdi!
Umut Oran ile bir müddet görüşen Bağış, "Gördüğünüz gibi hükümet-muhalefet ele eleyiz burada. Ülkenin AB süreci bizi de birleştiriyor” dedi.
Hükümet - muhalefet el ele verdi!
12 Ekim 2013 / 18:33 Güncelleme: 12 Ekim 2013 / 18:52

Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından düzenlenen 9. Yuvarlak Masa Toplantısı Muğla’nın Bodrum ilçesinde yapıldı. Toplantıya Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Kemal Derviş, yurt dışından gelen ekonomi ve politika dünyasından birçok isim katıldı.EDAM toplantısının ardından konuşan Bakan Bağış, 9. Uluslar arası yuvarlak masa toplantısını gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakere sürecinin de tartıştık.

Biz bu toplantı da Türkiye’nin Avrupa birliği sürecine yaklaşımını ve Avrupa Birliği’nin Türkiye önüne çıkardığı engellerin kamuoyunda olumsuz etkiler bıraktığına vurgulama imkanı bulduk. Yaşanan İslamafobi gibi sorunların Türkiye’ye yansımalarını, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olası katkılarını, yük olmaya değil tam aksine yük almaya geldiğini, Türkiye’nin Avrupa’da ki pastayı büyüteceğini ve dolayısıyla her ülkeye düşecek diliminde büyüyeceğini vurgulamaya çalıştık. Enteresan ve yeni fikirlerin oluşmasına fırsat verecek bir toplantı oldu” dedi.

"Tüm dünya Demokratikleşme Paketi'nde olumlu"

Demokratikleşme paketi ile ilgilide konuşan Bağış demokratikleşme paketinin tüm dünya’da olumlu karşıladığını ifade ederek, “Demokratikleşme paketi ile ilgili Avrupa’dan ve Türkiye’den gelen tepkilerin hepsi hemen hemen olumlu olmuştur. Paketle ilgili olarak Türkiye’nin yaptığı açıklamadan sonra biran evvel bazı adımların atılmaya başlanmış olması, bazı yönetmeliklerin hemen çıkmış olması, Mor Gabriel konusunda vakıflar meclisinin kararı almış olması, yani paketin biran evvel hayata geçiriliyor olması Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını göstermiştir.

Buda Cumhuryet tarihinin en reformcu, en kararlı, demokratik standartları yükseltme konusundaki azimli hükümetin Avrupa Birliği standartlarını yakalama konusundaki kararlılığını da bir yerden teyit etmiş oldu. O yüzden gelen tepkilerin hepsi olumlu oldu. Sayın başbakanımızın da belirttiği gibi bu paket ne ilktir nede son olacaktır. Ben şunu özellikle ümit ediyorum Türkiye’nin attığı bu demokratikleşme adımlarının kendi bölgemizdeki ülkeler içinde bulaşıcı olmasını ümit ediyorum. Ülkelerinde halen Türk kelimesini yasaklayan ve dini vecibelerde kısıtlı getiren bütün komşularımızın bu paketten ilham almasını ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin başına çorap örenlere Allah fırsat vermesin"

BDP ve PKK terör örgütünün demokratikleşme paketine olan tepkileri de değinen Bağış, “Çok şükür Türkiye’de neredeyse bir yıldır şehit haberleri almıyoruz. Çok şükür artık Türkiye’de iç huzur adına önemli bir süreç yaşıyoruz. Allah huzurumuzu bozmasın. Allah Türkiye’nin başına çorap örmek isteyenlere fırsat vermesin. Terör belasını tamamen devre dışı bırakmış bir ülkede atılacak birçok adım var. Bu sadece Kürt vatandaşlarımız için değil, Türkiye’de beklentisi olanlar sadece Kürt kardeşlerimizde değil. Bu ülkenin Alevi vatandaşlarının da, kadınlarının da, işçilerinin de bir takım beklentileri var. Bu gibi konularda herkes kendi sorumluluğunun bilinci çerisinde hareket etmelidir. Sonuçta bir tek Türkiye var. Hepimiz bu ülkenin kalkınması için çalışırsak kazançlı çıkarız”dedi.

"Hükümet muhalefet yanyanayız"

Toplantının ardından otelin terasında karşılaşan Egemen Bağış ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran bir müddet sohbet etti. Bağış, “Gördüğünüz gibi hükümet, muhalefet ele eleyiz burada. Ülkenin AB süreci bizi de birleştiriyor” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler