YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hükümet konuşacağına Öcalan konuşuyor"
"Hükümet konuşacağına Öcalan konuşuyor"
04 Mart 2013 12:42
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın konuştuğunu, Hükümet'in yorum yaptığını ifade ederek, ''Hükümet konuşacağına Öcalan konuşuyor. Bunlar sakat şeyler'' dedi.

 

Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.
 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye'ye ziyaretine değinen Loğoğlu, bu ziyaretin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Viyana'da siyonizm konusunda yaptığı konuşmanın gölgesi altında geçtiğini söyledi.
 
Loğoğlu, Viyana'da yapılan bu çıkışın istismarını Yahudi, Ermeni ve Rum lobilerinin, kendi açılarından, bazen de ortaklaşa kongre üzerinde baskı kurmak için kullanacaklarını belirtti.
 
Faruk Loğoğlu, önümüzdeki günlerde AK Parti iktidarı ile Obama yönetimi arasında görüş ayrılıklarının daha belirgin bir hal alabileceğini ifade etti.
 
Almanya Başbakanı Angale Merkel'in Türkiye ziyaretine işaret eden Loğoğlu, bunun resmi değil, Patriot füzeleri için Türkiye'ye gelen Alman askerlerini ziyaret için olduğunu kaydetti.
 
Loğoğlu, ''Almanya'daki vatandaşlarımızın büyük bir kısmının beklentisi çifte vatandaşlık hakkının tanınmasıdır. Acaba bu konu, Merkel'in ziyareti sırasında gündeme geldi mi, geldiyse ne istendi, karşılığında ne alındı '' diye sordu.
 
Lübnan ve İran basınında, Türkiye ile Fransa'nın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a suikast düzenleyeceği haberlerinin çıktığını belirten Loğoğlu, buna itibar etmediklerini, Türkiye'ye yatıştıramadıklarını, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerdeki davranış biçiminde böyle bir şeye yer olmadığını kaydetti. Loğoğlu, ''İlk defa bunu da duyuyoruz. Hükümetin, Suriye politikasına baktığımızda o kadar aykırılıklar var ki ister istemez, acaba böyle bir şey olabilir mi noktasına gelmiş bulunuyoruz. Vatandaş olarak Türkiye'nin, hakkında böyle iddialar söylenecek noktaya gelmesinden üzüntü duyuyoruz. Bu konuda Hükümet'ten bir açıklama yok'' diye konuştu.
 
 
Büyükelçi'nin twetti
 
 
 Loğoğlu, El Kaide örgütünün sözcüsü Abu Ghaiht'in, Türkiye'ye pasaportsuz geldiğini, tutuklandığını ancak daha sonra serbest bırakıldığını, ABD tarafından istenildiğini ancak verilmediğini kaydetti.
 
''Bu kişi halen Türkiye'de ne yapıyor '' diye soran Loğoğlu, Türkiye'nin Çad'daki Büyükelçisi'nin, son günlerde, ''El Kaide terör örgütü değildir'' şeklinde twett attığını belirtti.
 
 Büyükelçilerin devleti temsil ettiğini, hükümetin talimatlarını yerine getirdiğini ifade eden Loğoğlu, bu büyükelçiye, Dışişleri Bakanlığı veya Hükümet kanadından bir tepki gelmediğini, büyükelçinin halen görevinin başında olduğunu kaydetti.
 
Loğoğlu, ''AKP iktidarı El Kaide'yi terör örgütü olarak görüyor mu görmüyor mu  Bir büyükelçisi tekzip edilmediğine göre, nasıl bir sonuç çıkaracağız  Hükümetin, bu konuya netlik kazandırması, özellikle, ülkemiz için terörü, şiddeti sona erdirmek için sürdürülen çabalar bağlamında bu konuda açıklık olması şart'' diye konuştu.
 
 
''Perdenin arkasında kıyametler kopuyor''
 
 
Çözüm sürecine ilişkin bir soruyu Loğoğlu, şöyle yanıtladı:
 
''Aktörler sahneye çıkıyor, seyirci Türk milleti oturuyor, fakat perde kapalı. Perdenin arkasında kıyametler kopuyor; konuşulanlar, verilen sözler, yapılan müzakereler var. Arada biri, açılmamış perdenin arkasından çıkıyor 'burada böyle şeyler oluyor' diyor. Bu sağlıklı bir ortam mı  Hem bir süreç yaşatıyorsunuz, çok umutlu, kararlıyız, asla dönüş yok diyorsunuz fakat bu süreçten Türk halkının, kamuoyunun ciddi hiçbir bilgisi yok. Öcalan konuşuyor, Hükümet yorum yapıyor. Hükümet konuşacağına Öcalan konuşuyor. Bunlar sakat şeyler. Bu kadar önemli süreç, halkın beklentilerinin bağlandığı, ümitlerin pompalandığı ortamda, bu sürecin bu kadar sağlıksız yürütülmesi üzüntü vericidir.
 
Her şeye rağmen bir beklenti içinde olmaya devam ediyoruz, bu süreci kötü götürüyorsunuz, artık bu süreci kesin noktasında değiliz. Süreci iyi götürmek için ciddiyetle, olabildiğince şeffaflık içinde götürülmesi, gerçeklerin halkla paylaşılması, en önemlisi TBMM içinde paylaşılması, iktidara ancak yardımcı olur. Adalet ve Kalkınma Partisi, 'istiyorum ama gelmiyorlar' diyor, kendisi TBMM'ye geliyor mu  'Gelin ana muhalefet partisisiniz, şunlar oldu, sizin görüşlerinize de ihtiyacımız var' yaklaşımı da olmadı.''
 
 
AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler