YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hükümet işsizlik rakamlarını çarpıtıyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, AK Parti Hükümeti'nin işsizlik rakamlarını çarpıttığını savunarak, ''OECD skalasına göre Türkiye'de işsizlik rakamı yüzde 33'tür'' dedi.
"Hükümet işsizlik rakamlarını çarpıtıyor"
19 Ocak 2013 / 13:56 Güncelleme: 19 Ocak 2013 / 14:01

Günaydın, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de tarımın merkezinin Çukurova olduğunu, Adana'nın sanayinin tohumlarının atıldığı bir merkez olduğunu, ancak Adana'nın işsizlik oranıyla da rekor kırdığını belirtti.

Tarım ve sanayi kapasitesinin bu kadar yüksek olduğu bir ilde üretim rekoru kırılması gerekirken, üretimin gerilediğini ve ticaretin durma noktasına geldiğini ifade eden Günaydın, şunları söyledi:
 
''Sayın Başbakan'ın kolayca yaptığı bir çarpıtma var. 'IMF'ye 23 milyar dolar borcumuz vardı ödedik. Artık IMF'ye borcumuz kalmadı. IMF'ye borç verebiliriz' diyor. Türkiye'nin eğer borcu kalmamışsa yılda 50 milyar lira faiz nereye ödeniyor  Türkiye Cumhuriyeti'nin AKP'ye kadar ödediği bütün faiz 80 milyar liradır. AKP döneminde iç ve dış borca karşılık ödenen faiz parası 550 milyar lirayı geçmiştir. Bu memlekette ekonominin yarısı da kayıt dışıdır. AKP, düzeltilmiş işsizlik rakamları üzerinden konuşuyor. OECD skalasına göre yüzde 33 ile Türkiye dünyanın liderlerinden birisidir. Bütün bunları çok iyi tahlil etmemiz ve 'Türkiye uçuyor kaçıyor' masallarından öte bu gerçekleri görmemiz gerekiyor.''
 
Günaydın, bir gazetecinin ''MİT mensuplarının yargılanmasının başbakanın iznine bağlanması'' konusundaki sorusu üzerine, hiçbir makam ve mevkinin kimseyi soruşturmadan soyutlamaması gerektiğini savundu.
 
Türkiye'de genelkurmay başkanlarının yargılandığını dile getiren Günaydın, ''MİT mensuplarını savcı ifadeye çağırdı. Başbakan, 'Hakan Fidan'ı ifadeye çağırmak beni ifadeye çağırmaktır demek' diyor ve derhal bir yasa çıkartarak MİT mensuplarını koruma altına aldırıyor. Bu yasanın Anayasa Mahkemesi'nce yasaya aykırı bulunmaması ve CHP'nin başvurusunun reddedilmesi olsa olsa Anayasa Mahkemesi'nin bugün içinde bulunduğu durumu göstermesi açısından anlamlıdır. Hukukun en genel ilkeleri ihlal edilmektedir'' diye konuştu.
 
Toplantıya, kadın ve gençlik kolları üyeleriyle çok sayıda partili katıldı.
 
 
AA
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler