YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet düğmeye bastı! Sözde öz yönetime neşter vuruluyor!
Belediye kepçesiyle hendek kazdıran ve itfaiye araçlarını teröristlerin çıkardığı yangına göndermeyen HDP'li belediyelerin yetkileri tırpanlanıyor.
Hükümet düğmeye bastı! Sözde öz yönetime neşter vuruluyor!
28 Aralık 2015 / 08:30 Güncelleme: 28 Aralık 2015 / 09:09

Belediye kepçesiyle hendek kazdıran ve itfaiye araçlarını teröristlerin çıkardığı yangına göndermeyen HDP'li belediyelerin yetkileri tırpanlanıyor.

Terörle mücadelenin amansız yürütüldüğü ilçelerde, PKK'lı teröristler belediye araç gereçlerini bomba taşımak, hendek kazmak ve patlayıcı yerleştirmek için kullandı. HDP'li belediyeler hendek kapatmak isteyen güvenlik güçlerine araç vermedi, bazı hendekler açıkta kaldı.

Sabah'ın haberine göre; itfaiye araçları da PKK'lıların çıkardığı yangınları söndürmeyince hükümet düğmeye bastı. 2012'de çıkarılan Büyükşehir Yasası'nda kapsamlı bir değişime gitme kararı alındı.

YETKİLERİNE NEŞTER

Yeni düzenleme ile Büyükşehir belediyelerinin yetki ve sorumluluklarına neşter vurulacak. Bir önceki düzenleme ile belediyelere verilen bazı sorumluluklar geri alınacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun belediye başkanlarının görüşlerini almak için ilerleyen günlerde büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya gelebileceği ve hükümetin kararını şekillendireceği öğrenildi.

2012'de çıkarılan Büyükşehir Yasası ile 29 büyükşehirdeki il özel idareleri kapatılmış, yetki ve sorumluluklarının bir kısmını Büyükşehir ve ilçe belediyeleri devralmıştı. Yeni düzenlemeyle büyükşehirlerde yeniden il özel idarelerinin kurulması ya da valilklere ek sorumluluklar getirilmesi gündeme gelebilecek.

İTFAİYE ALINACAK

Yapılacak ikinci bir düzenlemeyle merkezi bir itfaiye teşkilatı kurularak, itfaiye sisteminin belediyelerin elinden alınması planlanıyor. Bu kararına ardında Türkiye'deki itfaiye teşkilatının yönetimini tek elde toplama ve ulusal düzeyde koordinasyonu sağlama arayışının olduğu da öğrenildi.

Bunun için iki seçenek ön plana çıktı. Türkiye'deki tüm itfaiye teşkilatları AFAD'a bağlanacak. Ya da ayrı bir merkezi itfaiye teşkilatı kurulacak.

 

 // Ottomann
Itfaiyenin NYFD tarzı bir silsile yolu ile yönetilmesi en güzeli bir merkezi il ve ilçe düzeyindeki kurumlar fark yapabilir.belediyelerin şahsi malı gibi kullanılıyor şu bu kurumlar hatta belediyeler her seçimden hemen sonra bu kurumlarda süpürme hareketi yapıp tüm personeli değistiriyor ve bunu kendi menfaatine kullanıyorlar. Mümkünse belediyelerin elinden herşeyi almak gerek. Rüşvet ve adam kayırma almış yürümüş malesef......
28 Aralık 2015 12:01
isi abartmayin
 // tamam akpartiliyiz ama yanlisa yanlis
butun belediyelerin yetkisini almayin. koyarsin maddeyi hukumet gerekli gordugu yerde bakan karariyla belediye araclarina el koyar calisanlar ise bakan onayiyla valilik emrine atanir ucretleri valilikce verilir diye koyarsin olur biter. merkezden yonetim kolay degildir ele yuze bulastirmak daha kolaydir. birakin yerelde kalsin gerektigi yerde gerektigi kadar.. hem yerel secimler nicin olacak o zaman ?? araclari al itfaiyeyi al. sonra sikintisini cekersiniz. bak polis yok cebe el sokamaz falan d...
28 Aralık 2015 08:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler