YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HÜDA-PAR Genel Başkanı: O adam ne zaman bölgeye gitse...
HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu çok önemli bir noktaya dikkat çekti: ABD'nin Adana Başkonsolosu ne zaman bölgeye gitse olay oluyor.
HÜDA-PAR Genel Başkanı: O adam ne zaman bölgeye gitse...
31 Aralık 2014 / 12:30 Güncelleme: 31 Aralık 2014 / 12:39

Barış sürecinde önemli bir viraj alındı. Çözüm Süreci'ne dair görüşmeler hız kazandı. HDP heyeti geçtiğimiz hafta önce İmralı'ya ardından Kandil'e gitti.

Kandil'deki örgüt yöneticileri, İmralı'dan gelen talimat üzerine bölgede maske takarak yol kesme, kepenk kapattırma ve tehdit gibi eylemlere son verilmesini istedi. Ancak bu karardan saatler sonra Şırnak'ın Cizre ilçesi savaş alanına döndü. Terör örgütü PKK ile Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) arasında çatışma çıktı.

Provokatörler HÜDA-PAR üyelerinin bulunduğu mahalleyi bastı. Çıkan çatışmalarda 3 kişi hayatını kaybetti. İşte bu noktada HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, çok önemli açıklamalarda bulundu. Yapıcıoğlu, olayların arkasında "yabancı güçlerin" olduğunu belirtti. Müdahale edilmezse Kobani bahanesiyle ortalığın savaş alanına çevrildiği 6-7 Ekim olaylarının daha kötüsünün yaşanabileceğine dikkat çekerken HDP'nin içindeki provokatörlerin temizlenmesi gerektiğini belirtti. Ancak Yapıcıoğlu'nun en önemli açıklaması, ABD Adana Başkonsolosu John L. Espinoza'ya dairdi.

Yapıcıoğlu, "ABD'nin Adana Başkonsolosu ne zaman bölgeyi ziyaret etse olaylar artıyor. Başkonsolos 6-7 Ekim olaylarından önce de Doğu ve Güneydoğu'ya gitmişti. Selahattin Demirtaş'ın da ABD ziyareti olmuştu. Olaylar bu ziyaretlerin ardından gerçekleşti." dedi.

Yapıcıoğlu'nun açıklamaları üzerine gözler Başkonsolos'un gezilerine çevrildi.

İşte o geziler:

15 Temmuz 2014, Diyarbakır. 16 Temmuz 2014, Mardin.
09 Eylül 2014, Hakkari Yüksekova. 10 Eylül 2014, Şırnak.
11 Eylül 2014, Şırnak Silopi. 11 Eylül 2014, Şırnak Cizre.
12 Eylül 2014, Mardin Midyat. 13 Eylül 2014, Siirt.
16 Ekim 2014 Diyarbakır. 11 Kasım 2014 Hatay Reyhanlı.

Öte yandan, Başkosolos'un Eylül'deki bu gezilerinden sonra 6-7 Ekim olayları patlak verdi. Kobani bahanesiyle çıkan olaylarda yaklaşık 50 kişi öldü.

Türkçe'yi anadili gibi konuşuyor

Espinoza, 2004'ten 2005'e kadar ABD'nin Bağdat Büyükelçisi John D. Negroponte'nin yardımıcısı olarak çalıştı. Ardından ABD'nin Paris Büyükelçiliği'ne atandı. 6 Ağustos 2012 tarihinde ise Adana'da göreve başladı. Türkçe, Fransızca ve Yunanca'yı anadili gibi konuşan Espinoza, Ortadoğu ve Kafkaslar konusunda da uzman. 

 

TAKVİM

...
 // Yahya RAMİ
Sayın Başkan'a katılıyorum. Devekuşunun saklanmak için kafasını kuma gömmesi traji komik ama kafasını kuma gömen Devekuşunu göremeyenlerin durumları daha da traji komik!.....
31 Aralık 2014 Çarşamba 13:08
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler