YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'da şimdi tasfiye zamanı
HSYK'da şimdi tasfiye zamanı
14 Ekim 2014 07:51
Yargıda Birlik Platformu'nun Paralel Yapı listesini ezip geçerek kazandığı HSYK seçimlerinin ardından başlayacak süreçte Yargıtay'da Paralel Yapı tasfiyesinin başlaması öngörülüyor.

Süreci "Bundan sonra ne olacak?" başlığıyla kaleme aldığı yazısında değerlendiren Avukat Celal Ülgen "Zekeriya Öz gibi savcıların rahatı kaçtı. Bazı yargıçlar ve savcılar hakkında soruşturma yapılması konusunda izin verilecek. Yargıtay'da Paralel Yapı tasfiyesi başlayacak" dedi. Ülgen seçimlerin ardından başlayacak yeni süreçte beklenilen gelişmeleri şöyle sıraladı:

Önce HSYK'da seçilen üyeler dairelere ayrılacak. Sonra Yargıtay'ın bazı dairelerini kale gibi kullanan cemaat yanlılarının tasfiyesine başlanacak.

Yargıtay'da ayrı Hukuk ve Ceza Daireleri kurulması ve kurulan bu dairelerin yeniden görev bölüşümü yapması olanağı kuvvetli. Örneğin 9. Ceza Dairesi tamamen değişebileceği gibi yeni kurulacak bir ceza dairesine örgütlü davaların temyiz incelemesi yetki ve görevi de verilebilir.

Mehmet Karababa, Zekeriya Öz, Hüsnü Çalmuk, Hasan Hüseyin Özese gibi yargıçların rahatları şimdiden kaçmış durumda. Bunlardan özellikle Karababa ve Öz başlarına geleceği bildikleri için biraz daha atak görünmüş doğrudan iktidara ve Başbakan'a kafa tutan bir tutum sergilemişlerdi.

HSYK, bazı yargıçlar ve savcılar hakkında soruşturma yapılması konusunda izin verecek ve disiplin kovuşturması yanında adli kovuşturmalara da geçilecektir.

Önce disiplin kovuşturmaları ile bir kısım yargıçların birinci sınıf hakimlik sıfatını yitirmeleri sağlanacak ve Silivri yargısına benzer bir yargılamanın konusu olmalarının önü açılacaktır.

Paralel Yapı'nın oyları kçük yerlerden

Bu arada AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, özellikle küçük yerlerde Paralellere daha fazla oy çıktığını belirterek, "Bu, son alınan hâkim ve savcıların ağırlıklı olarak Paralel Yapı mensubu olduğunu gösteriyor. Çünkü onlar kıdemleri gereği henüz daha küçük yerlerde bulunuyorlar. Aslında bu durumun da sorgulanması gerekir" dedi.

 

SABAH

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler