YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK kararına en iddialı tepki
BBP lideri Topçu: HSYK'nın kararı hukuk cinayetidir
HSYK kararına en iddialı tepki
20 Şubat 2010 / 17:07 Güncelleme: 20 Şubat 2010 / 17:08

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Erzurum'da görevli özel yetkili savcıların görevden alınmasını 'hukuk cinayeti' olarak değerlendirdi.
 

Gemerek'e bağlı Yeniçubuk Belediyesi'ni ziyaret eden Topçu'yu, Yeniçubuk Belediye Başkan Vekili Atilla Dede, Eğerci Belediye Başkanı Ali Güçlü, İl Genel Meclis Üyesi Dadaloğlu Karakoyun, Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar karşıladı. Belediye başkanlık makamında çay içen Topçu'ya ise BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici eşlik etti. Burada belediyenin çalışmalarını inceleyen Topçu, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.
 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Erzurum'da özel yetkili savcıların yetkilerini almasını değerlendiren Topçu, "HSYK'nın bu kararı hukuki değil. Adeta bir hukuk cinayetidir." dedi.
 

Topçu, şöyle devam etti: "Yargıdaki bu kadar çok başlılığı tasvip etmiyoruz. BBP olarak bizim söylediğimiz, millet mutabakatlı bir Anayasa'dan sonra Türkiye Cumhuriyetini bir hukuk devleti yapmak. Yargıyı bağımsız hale getirmek. Biz 17 yıldır söylüyoruz, ülkemize bir yargı reformu lazım diye. Ama ne yazık ki şu an da geldiğimiz noktada kurumlar arası bir kavga-gürültüsü var. Mecliste bir kavga görüntüsü var." dedi.
 

Ülkenin çok iyi yönetilemediğini söyleyen Topçu, "Asker durmadan bir şeyler söylüyor. Yargı durmadan bir şeyler söylüyor. Meclis'te muhalefet ve iktidar birbirinin adeta boğazına sarılmış. Ama ülkenin de devasa meseleleri de orta yerde duruyor." dedi.
 

Meclis'in önünün tıkandığını söyleyen Topçu, son olarak, "Genelkurmay Başkanlığı'nın bir yerlerde bantları yayınlanıyor. Yargı çift başlı davranıyor. Oradan anlaşılıyor ki, orada da demokrasinin üzerine gölge düşürülecek işler var. Yapılması gerekenin milletin iradesine başvurmak." dedi.
 

Topçu, bu kargaşanın son bulması için erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler