YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Horozların ötmesi 'Soykırımı kabul edin' çağrılarından daha değerli"
"Ermeni soykırımı yoktur" dediği için AİHM'de yargılanan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek; "AİHM kararını verdi, Papa'nın açıklamaları yok hükmündedir" dedi.
"Horozların ötmesi 'Soykırımı kabul edin' çağrılarından daha değerli"
13 Nisan 2015 / 16:38 Güncelleme: 13 Nisan 2015 / 17:05

Kanal A'da yayınlanan ve Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu İşte Haber programına Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek telefonla bağlandı.

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Perinçek, "1915 yılında vatan savunması yaptık, Ermeni soykırımı yoktur" dedi.

Perinçek'in konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle;

Gerçekle, hakikatle çarpışmak Papaların geleneği. Bugün de çarpışıyorlar ama daha önemlisi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını çiğnemeye kalkıyor. AİHM'den çıkarttığımız kararla bu konu kökten çözüldü. Vatikan da bir Avrupa devleti.

Bu bakımdan AİHM kararı Papa'yı da Vatikan'ı da bağlıyor. Ama Papa hukuk tanımıyor. Bir ruhani liderin böylesine emperyalist planların içinde yer alması kuşkusuz dünya kamuoyu tarafından değerlendirilecektir.

"Papa'nın açıklaması hiçbir değer taşımıyor"

Papa'nın açıklaması hiçbir değer taşımıyor. Zaten utangaç bir açıklama. Kendisi açıkça Ermeni Soykırımı'dır demiyor. Ta 2001 yılındaki Papa'nın açıklamalarını aktarıyor. Bu çok önemli. Kendi ağzından böyle bir ifade kullanmıyor. 14 yıl önceki Papa'nın açıklamasını aktarıyor. Bu da ne kadar utangaç olduğunu, nasıl haksız bir konumda olduğunu ve Avrupa hukukuna karşı bir savaş açtığını gösteren bir gerçek.

Türkiye saldırı altındadır gibi düşüncelere kapılmak yanlış. Arkamızda artık AİHM var. Artık bizim saldırıya geçmemiz gerekiyor.

İsviçre Devleti'nin avukatı bile "Doğu Perinçek resmen, hukuki bir savunma yaptı" diye resmen itirafta bulundu. Çünkü o mahkemeden bizim lehimize olumlu karar çıktı ama daha gerekçesi yazılıyor, dünyaya duyurulmadı.

"Biz vatanımızı savunduk, soykırım filan yok! "

Kamuoyumuzun içi rahat etsin. Milletimiz haklı konumdadır. 1915 yılında biz vatanımızı savunduk, soykırım filan yok! Bunu uluslararası hukuka dayandırma şansları da artık kalmamıştır. O bakımdan alınan bu kararlar, beyanlar tamamen safsatadan ibarettir.

Biz artık bir tarih tartışmasına filan girmeyeceğiz. "Elimizde AİHM kararı var" diyeceğiz. AİHM, Avrupa yargısının en üst mahkemesi değil mi? Öyleyse, "Bu konuşmaları bırakın, dünya öküzün boynunda değildir. Dünya kendi etrafında dönüyor. Siz ne yapmak istiyorsunuz?" diyeceğiz. Bu haklı konumu hükümetin değerlendirmesi gerekir.

"Horozların ötmesi "Soykırımı kabul edin" çağrılarından daha değerli"

Horozların ötmesi "Soykırımı kabul edin" çağrılarından daha değerli. Hiç olmazsa horozlar bizi uyandırmış oluyorlar. Ama Avrupa Parlamentosu istediği kadar çağrı yapsın, biz onların burnuna o AİHM kararını dayattığımız zaman iş bitmiş oluyor. Avrupa Parlamentosu ne yapmaya çalışıyor? Bunlar son siyasi çırpınışlardır. AİHM kararı, Avrupa Parlamentosu için de bağlayıcıdır.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler