YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hikmetyar'lı fotoğrafla vurdu
CHP grup toplantısında Erdoğan'ı sert sözlerle eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu yaşamı boyunca hiç kimsenin önünde diz çökmediğini söyledi. Kürsüde Başbakan Erdoğan'ın Hükmetyar'la çekildiği fotoğrafı gösteren Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a "Hala o diz çöktüğün yerd
Hikmetyar'lı fotoğrafla vurdu
24 Nisan 2012 / 16:26 Güncelleme: 24 Nisan 2012 / 16:39

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın  kendisine yönelik sözlerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, yaşamı boyunca hiç kimsenin önünde diz çökmediğini ifade ederek, SKK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde, iki bakan hariç bütün bakanlarla kavga ettiğini çünkü, diz çökmediğini, doğru bildiğini yaptığını söyledi.

''Ama ben senin kimin önünde diz çöktüğünü çok iyi biliyorum'' diyen Kılıçdaroğlu, bir gazetede yer alan Erdoğan'ın, Hikmetyar'la çekilmiş fotoğrafını gösterdi.

Kılıçdaroğlu, iki fotoğraf daha göstererek, Süleymaniye Camii ile Hacıbayram Camisi'nin onarımlarından sonraki açılışlarda Diyanet İşleri Başkanı'nın karede zor göründüğünü söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ağzınla kuş tutsan, bu yolsuzlukların devam ettiği sürece sana onurlu bir Başbakan demeyeceğim. Sen git Hikmetyar'ın dizinin dibinde çök, sen hala o çöktüğün noktadasın. Seni o noktaya mahkum ettim, o noktadan çıkamazsın. Çünkü senin kafanda demokrasi, çağdaş düşünce yok. Sen o karanlığa mahkumsun. Türkiye'yi bu hale getirmen, senin o diz çökmen yüzünden oldu'' dedi.

''Bunlarda vefa yoktur''

Erdoğan'ın, İran'da bir gün süreyle nasıl istiskal edildiğine değinmediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Bir gün süreyle ABD kuryeliğini yaptın, seni beklettiler, hala 'Kimsenin önünde diz çökmem' diyorsun. Diz çökmeyi bırak, sen onun bile ilerisine geçtin'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, ''ölülerle savaşmayı bilen birisi'' olduğunu ileri sürerek, inançlarına göre ölenlerin hayırla yad edilmesi gerektiğini anlattı. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 ''Senin ustan olan Erbakan'ı hançerledin dedik. Bunlarda kadirşinaslık, vefa yoktur. En yakınlarını, kendi çıkarları için arkadan hançerleyebilirler. Çünkü bunların kültürü bu. Kalkıyorsun İsmet İnönü, Atatürk'ten söz edip, dönemlerini eleştiriyorsun. O insanlar bu ülkeyi kurmak için savaştılar, sen doğ, baban ölmesin diye uğraştılar. Bu ülkeyi savaşa sokmadılar. Onların içinde bulunduğu koşulları bilmiyor musun  Savaş onların kitabında yazılı değil. Mustafa Kemal, 'zorunlu olmadıkça savaş cinayettir' diyor. Dönüp kendine bak, memleketi nasıl savaşa sokacağım diye çaba harcıyorsun. Neden; birileri savaşı sana ihale ediyor. Bırak sen diz çökmeyi, sen parmakla çağrılan adam oldun.''

Fıkra anlattı

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, ''28 Şubatçılar seni tayin ettiler'' dediğini ifade ederek, ''28 Şubatçılar beni fişlemişler; doğru. Beni fişleyen, onları yazan adam beni nasıl göreve iade eder. Bu çelişkiyi bile kafalarında göremiyor, test edemiyorlar. Bu kadar yalan nasıl olur '' diye sordu.

Konuşmasında bir fıkra da anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini, ''Adamın biri öbür dünyaya gider, karşısına melek çıkar. Meleğe, buradaki bir sürü saatin ne olduğunu sorar. Yalan söylenildiğinde akreple yelkovanın oynadığı cevabını alır. Atatürk'ün saatinin hiç oynamadığını gören adam diğer liderlerin ve Erdoğan'ın saatinin nerede olduğunu sorar. Melek, 'Onun saatini cehennemde zebaniler vantilatör olarak kullanıyor' yanıtını alır. Sabah akşam, akla hayala gelmedik bu kadar yalan, iftira atan hiçbir örnek görmedim. 60 yaşını geçtim bu kadar kısa sürede yalan söyleyen, istismar eden bir lider, bir adam görmedim'' diye sürdürdü.

''Aziz Nesin'in yaşamasını isterdim''

Kılıçdaroğlu, YGS'de sıfır alanların sayısının 2010'a göre yüzde 258,8 arttığını dile getirerek, bu tabloya üzüldüklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, ''Sayın Başbakan, Milli Eğitim Bakanı üzülür mü; onların derdi öğrenciler sıfır alıp almamış değil, derdi eğitim yasası içine koyduklar 20 milyar dolar. O parayı nasıl götürürüz. Ona izin vermeyeceğim Erdoğan'' diye konuştu.

Hükümetin kendi içinde tutarlı olmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Aziz Nesil'in yaşamasını isterdim, yeni kim bilir ne kitaplar yazacaktı. Mizah yazarlarına sesleniyorum, not edin, yazın, çocuklarımız öğrensin'' dedi.

CHP grup toplantısını izleyen bir grup çocuğa da Kılıçdaroğlu, ''Onlar size Mustafa Kemal'i unutturmak, kin tohumları ekmek istiyorlar. Sakın ola kindar olmayın, yüreğinizde Yunus'un, Mevlana'nın, Hacı Bektaş'ın sevgisi olsun'' diye seslendi.

''Darbe hukukunun arkasına saklanıp''

Kılıçdaroğlu, Meclis'in duvarında ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir''  yazdığına işaret ederek, egemenliğin kayıtsız şartsız millete nasıl yansıyacağının temel sorun olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, yargı, parlamento bağımsız değilse, yürütme organı parlamento üzerinde baskı kurmaya çalışıyorsa, medya özgür değilse, ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' sözünün havada kalacağını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, yargının, AK Parti'nin, ''yan kuruluşu haline getirildiğini, parlamentonun, Erdoğan'ın iki dudağına baktığını, bu tabloda parlamentonun sağlıklı çalışamayacağını'' iddia etti.

''Darbe temizliği için darbecilerin yaptığı yasaları kaldıralım'' çağrısında bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, Başbakan'dan da ''Darbelerden muzdarip olduk, 12 Eylül darbelerinin getirdiği hukuku demokratik şekilde beraber değiştirelim'' demesini beklediğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, ancak Erdoğan'ın çağrısına bir yanıt vermediğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hani sen darbelere, darbelerin getirdiği hukuka karşıydın. Şimdi darbe hukukun arkasına saklanıp, darbe edebiyatı yapıyorsun. Sen bırak o safsataları. Sen adam gibi darbe hukukunu sonlandırmak istiyor musun, istemiyor musun  İstiyorsan elini uzat, gel kaldıralım. Ama istemiyorsan darbeden bahsetme. Sen zaten sivil darbe yapıyorsun, vesayeti getirdin.

Bizim teklifler, basın toplantısı yaptığım gün verilen teklifler değil, parlamento açıldığından beri CHP milletvekillerinin verdiği tekliflerdir. Darbe hukukun getirdiği demokrasiye aykırı kurallar varsa, gelin hepsini değiştirelim. Kapımız açık. Kanun tekliflerimiz eksik olabilir, yetersiz de bulabilirsiniz. Nasıl darbelerle ilgili araştırma komisyonu kuruyorsak, gelin darbe hukukunu ortadan kaldırmak için de komisyon kuralım. Yüreğin, cesaretin varsa, insan haklarını, demokrasiyi savunuyorsan kapımız açıktır. Gelmiyorsan, darbe hukukunun arkasına saklanıyorsan, kimse kusura bakmasın, sen ikiyüzlüsün. İkiyüzlülüğünü de senin tescil ettireceğim.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler