YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiçbir zaman olayların içinde olmadık
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı odaklı olayların içerisinde CHP olarak hiçbir zaman yer almadıklarını, sadece parti olarak halk hareketine destek vermeye çalıştıklarını söyledi.
Hiçbir zaman olayların içinde olmadık
18 Haziran 2013 / 14:23 Güncelleme: 18 Haziran 2013 / 14:51

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’de baskıcı bir yönetim anlayışı olduğunu ama CHP olduğu sürece kimsenin demokrasinin önünde engel olamayacağını söyledi.

Taksim Gezi Parkı olaylarının iki yönü olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Birinci yönü şudur; 2010 referandumuyla başlayan, 2011’de Kanun Hükmünde Kararnamelerle devam eden bir süreç. Bu süreç içinde yargı siyasal iktidar tarafından baskı altına alındı.

Parlamento açıkken, parlamento bir tarafa itilerek Kanun Hükmünde Kararnameler çıkartılarak parlamentonun üzerine gölge düşürüldü. Yine bu süre içerisinde defalarca uyarmamıza karşın, demokrasilerde bunlar olmaz dememize karşın bilinç bir şekilde ben bildiğimi okurum anlayışını bu ülkede egemen kılmaya çalıştılar. Kendilerine yandaş sendikalar oluşturmaya çalıştılar. Yargıyı siyasallaştırdılar. Özel yetkili mahkemelerle kendilerine karşı duranların tamamını, yazarını, akademisyenini, avukatını hapislere attılar. Toplumu susturmak istediler. Bütün baskıları kurdular toplumun üzerinde” diye konuştu.

"Bardağı taşıran damla Taksim Gezi Parkı oldu"

AK Parti hükümetinin sendikaları susturduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, hükümetin medyayı da susturduğunu ileri sürdü. Bir memur sendikanın AK Parti hükümeti döneminde üye sayısının yüzde 770 arttığını dile getiren Kılıçdaroğlu, bu anlayışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Baskıyı kabul etmeyeceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Taksim Gezi Parkı’nda bardak damla damla doldu, bardağı taşıran damla Taksim Gezi Parkı oldu. İnsanlar kendi kentlerini sahip çıkmak isteler, genç çocuklarımız. Umudumuz bu gençler. Geleceğimiz olan çocuklar bunlar. Ama bu çocuklara devletin acımasız yüzünü gösterdiler.

Biber gazıyla, jopla, hata silahla, TOMA’larla ve sopalarla üzerine yürüdüler. O gencecik çocuklar saldırı yapıldı ve bütün Türkiye ayağa kalktı. Bardak taşmıştı artık. Öyle bir noktaya Türkiye’yi getirdiler ki yargıyı kuşattınız, sivil toplumu yok ettiniz, medyayı yok ettiniz, yazarlara sansür uyguladınız.

Aydınlar korktu köşelerine çekildi ve sonra bir başka sürece geldiler. Doğrudan sokaktaki yurttaşa müdahale etmeye geldiler ve ülkenin Başbakanı öyle bir noktaya geldi ki bu ülkede kadınların kaç çocuk doğuracağına, bu çocukları da nasıl doğuracağına karar verir noktaya geldi.”

“Bütün dünya Türkiye gerçeğini öğrenmeye başladı"

Baskıların üzerine halkın Taksim Gezi Parkı olaylarıyla birlikte patladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, halkın baskıya dayanamadığını, nefes alamadığını ve halkın Gezi Parkı’yla küçük bir alanda nefes almaya çalıştıklarının altını çizdi.

Kılıçdaroğlu, “Gezi Parkı eylemine 76 ilden destek geldi ve ilk kez dünyanın gözü açıldı. Ne oluyor bu ülkede dendi. Neler oluyor bu ülkede dendi ve dünya Türkiye gerçeğini öğrenmeye başladı. Biz anlatıyorduk ama bize inanmıyorlardı. Baskı var diyorduk bize inanmıyorlardı. Aydınlar hapiste diyorduk, ‘canım çıkaracaklar’ diyorlardı. Gazeteciler hapiste ‘yapmayın ya gazeteciler mi hapiste’ diyorlardı. Doğru değil bu diyorlardı. Sonunda aşama aşama bütün dünya gerçeği öğrendi” dedi.

“CHP olayların içerisinde hiçbir zaman yer almadı"

Taksim Gezi Parkı’nda CHP olarak hiçbir zaman olayların içerisinde olmadıklarını sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, bunun bir halk hareketi olduğunu ve halk hareketine CHP olarak sadece destek olmaya çalıştıklarını vurguladı.

Parti olarak Taksim Gezi Parkı’ndaki gençlerin dinlenmesini istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bu çocuklar bir derdi var bir şeyler anlatmak istiyorlar bu çocuklar. Bu çocuklarımızı dinleyin dedik. Ben dinlemem diyor. Dinleyeceksin arkadaş sen. Nitekim onu dinleyen noktaya getirdiler. Ama bu süre içerisinde bizim önerilerimiz oldu, provokasyonlara gelmeyin dedik. En büyük büyük provokatörü açıkladık. Bu ülkenin başbakanı… En büyük provokasyon. Üç haftadır olaylar devam ediyor.

Milletvekillerimiz göstericilerle polis arasına girdiler, bir olay çıkmasın dediler. Valiyle konuştular. Bakanlarla konuştular. Emniyet Genel Müdürüyle konuştular ve yüzyüze geldiler. Konuştular, demokratik bir eylemi orantısız bir güçle sonlandırmayın dediler. Yanlış yaparsınız dediler, Türkiye’yi dünyaya rezil edersiniz dediler. Eski bir milletvekilimiz bir provokatörle kavga etme noktasına geldi. Öyle bir mizansen düzenlediler ki TOMA molotof kokteyli adan sivil giyimli polisler çıktı. Ama o gençler yine de polis kardeşlerine ellerini uzattılar. Onlara karanfil verdiler. Siz bizim kardeşimizsiniz dediler. Sizinle çatışmak istemiyoruz dediler. Biz bu ülkede özgürlük ve demokrasi istiyoruz dediler” diye konuştu.

 

İHA

piskinligin bu kadari
 // ismail kus
hey kemal !

bu kadar piskinligine hayret dogrusu.
acaba bu tavrinla kac chp,linin öfkesini üzerine cektin ve oyunu kaybettin, ALLAH bilir.
sen bu kadar fitnecilik yaparken,senin halk tv diye adlandirilan fitne kaynagi tv kanalin halki galeyana getirmek icin elinden gelen gayreti gösterip gavur televizyon kanallarini bile geride birakirken,
bu vatandas bunlari görmedi mi.
siz bu halki bu kadar mi aptal zannediyorsunuz ?
bu halk derken tabii ki chp gönüldaslarini kastediyorum.
...
19 Haziran 2013 Çarşamba 02:13
YİNE ÇARKETMİŞ !
 // BATUHAN
Bu adamın hayatı çark etmek onun için çarkçı kemal demişler. Baktı ki çapulculardan başka kamuoyundan destek yok (Tayyip yine işi götürünce) derhal kıvırdı. Cidden bu döneklik başlı başına bir meziyet her insan mümkün değil beceremez.Bu adam hem alevi cuntacıları temsil ediyor hem kendi gibi olanları.Birde başka adam bulamadıklarından bu ne dese aldırmayan bir zorunlu oy verenler güruhu var.Deniz kurudu, gandi kıvırdı gidiyorlar bakalım tencere tava nereye kadar. ...
18 Haziran 2013 Salı 17:24
ÇAPULCULAR
 // MALİLİ
Bu adamlara inanamıyorum hala şark kurnazlıklarıyla bizi aptal yerine koymaya çalışıyorlar. Eğer devrimleri başarılı olsaydı ^bu cehape nin eseridir^^çok yaşa kemal paşa^^şak şak şak^ diyeceklerdi. Başarısız olunca ^^biz zaten içinde yoktuk^^ Bizde halk olarak yedik bunu. Ya hala Türk halkını çözemediler, göbeğini kaşıyan adamı hala anlayamadılar ama iyi bir gelişme akıllandılar bu sefer sazan gibi atlamadılar.Başarısız olursak diye B planınıda yapmışlar C planınada 90 yılda ulaşırlar artık...
18 Haziran 2013 Salı 15:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler