YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hiçbir yasa kişiye özel olmamalıdır"
"Hiçbir yasa kişiye özel olmamalıdır"
18 Nisan 2014 12:19
MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, "Hiçbir yasa kişiye özel olmamalıdır. MİT mensuplarının, herhangi bir makamın veya şahsın yasaların arkasına gizlenerek suç işlemek gibi bir özgürlüğü olamaz" ifadelerini kullandı.

Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, çıkarılan MİT yasasının devleti değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı güçlendirmek için yapıldığını savunan Çetin, "Devletin değil Erdoğan'ın özel örgütü haline dönüşen MİT'in geniş yetkilerle donatılmasıyla, bugüne kadar işlenmiş suçların temizlenmesi amaçlanmaktadır" görüşünü aktardı.

İstihbaratı güçlü olduğu müddetçe Türkiye'nin de güçlü olacağını belirten Çetin, ancak son yıllarda tam tersine ciddi manada istihbarat ve milli güvenlik zaafiyetleri yaşandığını öne sürdü.

Ülkenin istihbarat kurumunun, ayrışma ve bölünmeye sürükleyecek bir ihanet projesinin yürütücüsü haline dönüştüğünü iddia eden Çetin,Türkiye'de kemikleşen ayrılıkçılık fikri ve her gün daha fazla duyulmaya başlanan özerklik sözlerinin MİT'in doğru yolda olmadığını gösterdiğini öne sürdü. 

"MİT yasasının hangi amaçlarla çıkarıldığı ve kimlere hizmet ettiğiyle ilgili en çarpıcı örneğin, BDP'li Sırrı Sakık'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a teşekkür etmesiyle gözler önüne serildiğini" belirten Çetin, açıklamasında şu görüşleri savundu:

"MİT, 40 bin insanımızın kanının dökülmesine, ülkemizin servetlerinin heba edilmesine ve bölünme tehdidiyle karşılaşmasına sebep olan terör örgütünü muhatap kabul ederek ve pazarlıklar yaparak bu çevrelerde büyük takdir toplamıştır. Bu manada Sakık'ın MİT müsteşarına hakkını teslim etmesi dikkate değerdir. Ancak Sırrı Sakık MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a teşekkür ederken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı unutmuş olamaz. Çünkü Fidan'ı görevlendiren bizzat Tayyip Erdoğan'dır. Kanaatimizce BDP ve PKK çevresi Tayyip Erdoğan'a olan minnettarlıklarını Cumhurbaşkanlığı seçiminde göstereceklerdir."

MİT düzenlemesi ile AK Parti hükümetinin terör örgütü PKK ile yürüttüğü yasadışı görüşmeleri temizlediğini ve yasaya uygun hale getirdiğini iddia eden Çetin, "Ne de olsa AKP yasal bir partidir ve yaptığı her işin de yasalara uygun olması yakışır. Eğer yasa yoksa dahi, yapılan işlerin ardından yasaların her zaman olduğu gibi arkadan yetiştirilmesi, bu hükümetin türlü maharetlerinden sadece bir tanesidir" değerlendirmesinde bulundu. 

Yasanın en vahim tarafının, MİT'e terör örgütleriyle görüşme yapma yetkisinin tanınması olduğunu savunan Çetin, açıklamasında şunları ileri sürdü.

"Terörist bir yapıyı devletin resmen muhatap kabul etmesi, bölücülere uluslararası seviyede meşruiyet hakkı tanımak anlamına gelebilecek, Türkiyemizin birlik ve bütünlüğünün muhafazasına çok büyük bir darbe vurulmuş olacaktır. Bölücü teröristleri çıkarılan yasayla devletimiz adına MİT'le muhatap etmekle, başka devletlerin bu meseleye karışmasının sorumluluğu ve vebali AKP hükümetinin boynundadır. Bugüne kadar teröristbaşı Apo'yu muhatap almak ihanet iken, yapılan bu işin şimdi yasayla düzenlenmesi katmerli ihanettir. Anlaşılan odur ki, İmralı'daki cani AKP hükümetine her dediğini yaptırmakta, kendisinin ve terör örgütünün yasal zemine çekilmesini sağlayacak kadar etkili olmakta, sözü dinlenmektedir.

Hiçbir yasa kişiye özel olmamalıdır. MİT mensuplarının, herhangi bir makamın veya şahsın yasaların arkasına gizlenerek suç işlemek gibi bir özgürlüğü olamaz. Bugün TBMM'deki çoğunluğun tahakkümü ile Anayasaya aykırı ve hukukla bağdaşmayan yasa çıkaranlar ve bu yasalara dayanarak icraat yapanlar, bir gün mutlaka yargılanacaklarını unutmasınlar. MİT'e olağanüstü yetkiler tanıyarak muhaberat devleti oluşturmak isteyenlere de hukukun lazım olacağı günler gelecektir."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler