YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiçbir güç Türkiye’nin önünü kesemez
Hiçbir güç Türkiye’nin önünü kesemez
18 Mart 2014 16:14
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Burdur’a kazandırılan 25 tesisin açılış ve temel atma töreni Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan 14 tesisin açılışı ve 11 tesisin temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, daire müdürleri, orman personeli ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Burdur’a yapılan yatırımları ve devam eden tesisler hakkında bilgi verdi. Törende Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz da konuşma yaptı. Törende Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümü olması sebebiyle Burdurlu vatandaş Hacer Koçak ve Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya birer şiir okudu. Bakan Eroğlu, Hacer Koçak ve Başkan Akkaya’ya çiçek takdim etti.

"Çanakkale destanının 100. yılına hazırlanıyoruz"

Çanakkale Zaferi’nin 99. yılında şehitlerimizi şükran ve minnetle anan Bakan Eroğlu, Çanakkale Şehitliği ve Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale Destanı’nın 100'üncü yıldönümüne hazırlanıldığını vurguladı. Şehitlerimizin bu vatan, bu bayrak için canlarını seve seve feda ettiklerini anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Minnet ve şükran borcumuz var. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. 18 Mart Çanakkale destanının yazıldığı bir tarih, özellikle biz Çanakkale Gelibolu yarımadasından mesul bir bakanlık olarak Allah nasip ederse Çanakkale destanının 100. yılına hazırlanıyoruz. Bu vatan nasıl kurtuldu? Çanakkale destanı tanıtım merkezi kurduk. Şehitlerimiz gibi bir gece kalsın ve uyusunlar diye çadırlı mekan tahsis ediliyor, şehitlerimizin yediği çorbadan ikram ediyoruz."

"Burdur'un fahri hemşehrisiyim"

AK Parti hükümetinin yatırımları ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın çalışmaları ile ilgili Eroğlu, şu bilgileri verdi: "Bugün özellikle temel atma açılış merasimi var. Dün Bucak’ta pek çok tesisi o bölgeye kazandırdık. Burdur’un tamamına neredeyse hitap edecek, burada Burdur’un doğusundan batısına her yere temel atma ve açılış merasimi yapıyoruz. Burdur’un 2060 yılına kadar su sorununu çözelim diye istekte bulundular, hayırlı olsun. 15 tesisin temeli, 11 tesisin açılışını yapıyoruz."

Burdur’un fahri hemşehrisi olduğunu anlatan Eroğlu, şunları söyledi: "Belediye Meclisi kararıyla fahri hemşehrilik beratı verildi. Burdur’un hemşehrisi olmam benim için büyük bir şereftir. Burdur’un hemşehrisi olmanın bana yüklediği mesuliyetler var. Bedava fahri hemşehrilik olmaz, Burdur’a devasa yaptırımlar yapmak gerekir. Her gelişimde bir müjdeyle geliyoruz. Bu sefer de geldik. Daha önce geldiğimde 33 müjde vermiştik. Bu sefer de 67 müjdeyle geldik. 9 ayda Burdur’a 40 dev tesis, 40 müjde vermişiz. Başkaları laf üretir, biz konuşuruz, hizmet ederiz. Bizim sloganımız daima millet, daima hizmettir. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bunların içinde barajlar, göletleri orman faaliyetleri, doğa turizmi, master planı Burdur’u uçuracak projeler var. Hayırlı olmasını dilerim."

"Çifte heybeyle geldik"

Bakan Eroğlu, dere ıslahları ve içme suyu tesislerinin tamamlandığını, ormancılık faaliyetlerinde destan yazdıklarını, Burdur’da Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü’nü, Burdur’a Bölge Müdürlüğü kurduklarını söyledi. Master Planı belediye ile uygulayacak bölge müdürlüğünün, özellikle kalkınma için doğa turizmi için bölge için çok önemli olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Doğa turizmini gerçekleştireceğiz. Turistler gelecek. Başbakanımız ‘Veysel Hoca Burdur’a gitmeyecek misin?' dedi. 'Burdur’a yeni gittik' dedim. ‘Burdur’a git, Bucak’a da mutlaka uğra’ dedi. Bütün Türkiye’yi geziyoruz. Başbakanımızın talimatıyla Burdur’a geldik. Buraya heybemiz dolu geldik. Çifte heybeyle geldik. Müjdelerle geldik. Hayırlı uğurlu olsun."

Eroğlu, yaptıkları yatırımlara değinerek şunları söyledi: "11 yılda neler yaptık, neler. Paramızın yanında 6 sıfır vardı, bunu atıverdik. Köşe yazarları '6 sıfırı atamaz' diyorlardı. Biz yurt dışına çıktığımızda utanıyorduk. Amerika’da 10 milyon para çıkınca cüzdanımda, profesör bir arkadaşım 'Bu kadar parayı nasıl taşıyorsun?' demişti. Onun tebessümü insanın kanına dokunuyordu. Başbakanımız bizi bu zilletten kurtardı. Biz, lider olmaya alışmış bir milletiz. IMF’den gelenlere kırmızı halı serip, devlet başkanı gibi karşılamaları, her şartı dikte ettirmeleri, sizlerin de kanına dokunuyorsa, benim de kanıma dokunuyordu.

Başbakanımız bizi bu zilletten de kurtardı. 235 milyar dolar borç vardı. Bize ağır şartlar getirdi. Başbakanımız ‘Biz büyük bir milletiz. Ya bizimle anlaşırsınız ya da size güle güle’ dedi. '23 buçuk milyar doları ödeyin' denilince en son Mayıs’ta bitti. Tıkır tıkır ödedik. Enflasyon canavarını, faizleri attık. Geçmişteki bütçelere bakarsanız, en önemli kalem Türkiye’de bütün kamu kurumların yaptığı yatırımların tam 12 katı ödeme 60 milyar TL faiz, faizlerde Başbakanımız sayesinde indi. Aziz milletimizin siyasi istikrara destek vermesiyle bitti. 231 milyar TL, soyulmuş banka, borçları ödüyoruz. Geziden önce Merkez Bankası'nın kasası doldu. Bu değirmenin suyu nereden geliyor diye kimse sormuyor. Geçen sene dünyada küçülme var, biz yüzde 4.4’de dünyada 4’e yükseldik. Bu sağlam irade ve güçlü bir hükümet sayesinde oluyor. İnşallah bunları yapmaya çalışacağız."

"Her şey millet içindir"

Şu an bin 763 dev tesis açtıklarını belirten Bakan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bunun dışında bin günde bin gölet projesi ve sulaması. 76 şehre su verdik. İzmir, Aydın’dan tutun Şanlıurfa’ya kadar, Edirne’den Kars'a 2050 yılına kadar su verdik. Su medeniyettir. Geçmişte İstanbul’da olanlar bilir. Bizden önce haftada kaç saat su geliyordu? İstanbul’un suyu 2071 yılına kadar akmaya devam edecek. Samimi gayret ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak, Allahımızın rızasını gözeterek yapmak, bizim bütün düşüncemiz baki kalan şu kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Öbür dünyaya mal mülk gitmiyor. Öbür dünyaya hayır ve sevap gidiyor. Muhalefete de söyleyin de o da bilsin. Orman Genel Müdürlüğümüz 470 milyon fidan üretti. Bizim anlayışımızda insanı yaşat ki, devlet yaşasın. Her şey millet içindir. Devlet de millet için, bakanlar da millet için, başbakan da millet için. Bizler milletimizin hizmetkarıyız. Orman teşkilatına, bu kafa yapısını değiştireceğiz. Korkulan bir teşkilat olmayacağız. Burdur’a 3 buçuk milyar TL’lik yatırım yaptık. 116 bin dekar araziyi sulamaya açmışız. 63 milyon fidan toprakla buluştu."

"Faiz lobisinin hortumlarını kestik"

Türkiye’nin önünü kimsenin ve hiç bir şeyin kesemeyeceğini söyleyen Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: "Bunlar alıştılar yüzde 63 faizle hortumlamaya bir ilacı 63 TL’ye satmaya alıştılar. İlaç hortumunu, ihale hortumunu, faiz lobisinin hortumlarını kestik. Çok rahatsızlık duyuyorlar. Hiç kimse hiç bir güç Türkiye’nin önünü kesemez. 2053 yılında Türkiye ilk 5’e yükselecek. Türkiye’nin yıldızı daha yükselecek. Gümbür gümbür geliyor. Türkiye’nin yıldızı parlak çünkü Allah’ın yardımı Türkiye’den yana. 21'inci asra mührü hep birlikte vuracağız"

Bakan Eroğlu, 25 tesisin temel atma ve açılış törenini Burdur’a bağlı Kayı köyüne telekonferans aracılığıyla bağlanarak gerçekleşti. Bakan Eroğlu, Vali Yılmaz ve Burdur protokolü Kayı köyünde vatandaşlara verilen arazileri kura ile dağıttı. Tören, Kayı Göleti ve Kapalı Sulaması Tesisi’nin temelinin atılması telekonferans aracılığıyla gerçekleştirildi.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Burdur programının sonunda şehit aileleri ile yemek yedi. Yemekte şehit annesi Vesile Alyanak şiirler okudu. Bakan Eroğlu, yaptığı konuşmada vatan için canını feda eden şehitlere rahmet, minnet ve şükranlarını sundu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler