YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Hiçbir güç, bizi Avrupa'dan koparamaz"
'Hiçbir güç, bizi Avrupa'dan koparamaz"
17 Şubat 2013 15:08
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Hiçbir güç, bizi Avrupa'dan koparamaz. Nasıl hiçbir güç Antep'i Halep'ten koparamazsa, hiçbir güç de Edirne'yi Saraybosna'dan, Üsküp'ten hatta Berlin'den koparamaz'' dedi.

Davutoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından, derneğin genel merkezinde düzenlenen ''Uluslararası Gelişmeler Işığında Ufuk Turu 2013'' başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa'daki ekonomik krize değindi. Davutoğlu, krizin sosyal patlamalara neden olduğunu, siyasal krizlere dönüştüğünü ve kültürel birçok dışlayıcılığı beraberinde getirdiğini anlattı.

Avrupa içindeki ''değişim rüzgarı''nın doğru idare edilemediği,  Avrupa Birliği'nin kendi içinde ekonomik reformu yapıp yeni bir ufka açılamadığı sürece büyük risklerin oluşabileceğine işaret eden Davutoğlu, en önemli riskin ırkçılığın yaygınlaşması, aşırı akımların Avrupa'daki Müslümanlar'a ve diğer unsurlara yönelik saldırılarını artırması olduğunu belirtti.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin tarihi, gelecek perspektifi ve demokratik olarak da Avrupa'nın bir parçası olduğunu dile getirerek, ''Hiçbir güç, bizi Avrupa'dan koparamaz. Nasıl hiçbir güç Antep'i Halep'ten koparamazsa, hiçbir güç de Edirne'yi Saraybosna'dan, Üsküp'ten, hatta Berlin'den koparamaz. Bizim kültürel demografimizin, iktisadi ilişkilerimizin, tarihi geçmişimizin doğasında bu var'' diye konuştu.

Avrupa Birliği ile fasıllarda 2 yıldır bir tıkanma olduğunu kaydeden Davutoğlu, salı günü küçük de olsa önemli bir adım atıldığını, gelecek bir kaç ay içinde Bölgesel Politika Faslını açmayı umduklarını ifade etti.

Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği ile yürütülen vize müzakerelerinde de karşılıklı olarak taahhütleri yerine getirmeye özen gösterecek şekilde ilerleme sağlandığını vurgulayarak, ''Üzerinde yaşadığımız coğrafyayı dünyaya kapatma lüksümüz olamaz, aksine dünyaya açacağız'' dedi.


-''Türkiye'nin Somali'de yaptıkları efsanedir''-


Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin son 3-4 yıl içinde Afrika'da yaptıklarının, bütün dünya tarafından yakından izlendiğini kaydederek, 4 yıl önce Afrika'da 12 büyükelçilik bulunurken, şu anda 34 büyükelçilik olduğunu dile getirdi.

Devlet, Afrika'ya çıkma iradesi gösterdiğinde THY oraya uçabilecek imkanlara, Türk işadamları oraya ulaşabilecek vizyona, perspektife, Türk sivil toplum kuruluşları da oradaki insanların acılarını dindirecek merhamete sahipse açılımın başarı sağladığını belirten Davutoğlu, ''1995'te de Afrika'ya bir açılım planlanmıştı, fakat netice alınamadı. Çünkü millet toplu olarak harekete geçememişti, geçirilememişti'' diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin bütün imkanlarıyla, kurumlarıyla Afrika'da olduğunu ifade ederek, ''Somali bir efsanedir, Türkiye'nin Somali'de yaptıkları... Kısa sürede, 1,5-2 yıl içinde gerçekleştirdikleri bütün dünyanın takdirini toplayan ve Afrika'da kulaktan kulağa anlatıldıkça büyüyen bir efsanedir'' dedi.

Eskiden Avrupa ülkelerine seyahat ettiğinde orada yaşayan Türk vatandaşlarının kendisiyle görüşme talebinde bulunduğunu anlatan Davutoğlu, ''Şimdi nereye gitsem, Somali diasporası benimle görüşme talep ediyor'' diye konuştu.

''Türkiye, 10 yıl önce olduğu gibi komşu ülkelere, Afrika'ya açılmamış olsaydı, Avrupa'daki kriz Türkiye'yi de aynı şekilde etkileyecekti'' diyen Bakan Davutoğlu, şunları söyledi:

''19. yüzyıl Avrupa yüzyılıydı, 20. yüzyıl Atlantik yüzyılı, 21. yüzyılın ilk yarısı Asya, ikinci yarısı Afrika yüzyılı olacak. Şimdiden onlara hazırlanmamız, şimdiden ufkumuzu her bir alana yaymamız lazım.''


-''Türkiye'nin nüfuz etmediği ülke kalmayacak''


Türkiye'nin dostça, kardeşçe nüfuz etmediği ülke kalmayacağını kaydeden Davutoğlu, 2003'te Türkiye'nin 94 büyükelçiliği, 161 dış temsilciliği varken şu anda 126 büyükelçiliği, 221 dış temsilciliği bulunduğunu anlattı.

Davutoğlu, Türkiye'nin, şu anda dünyada en çok dış temsilciliğe, büyükelçiliğe sahip 9'uncu ülke olduğuna değinerek, şu bilgileri verdi:

''İnşallah önümüzdeki 2 yıl içinde açacaklarımızla dış temsilciliklerimizin sayısı 235'e çıktığında, dünyada en fazla dış temsilciliğe sahip 6'ncı ülke olacağız. Bu çerçevede 2013 yılında Latin Amerika'da iki yeni büyükelçilik açacağız, Panama'da ve Dominik Cumhuriyeti'nde. Doğu Asya'da 2 tane büyükelçilik açacağız, Brunei ve Kamboçya. Afrika'da bir büyükelçilik daha açacağız, Eritre. Çok sayıda da yeni başkonsolosluklar açacağız. Mesela Haydarabad'a açacağız Hindistan'da, Miami'ye açacağız, Amerika'da, Meşet'te açacağız İran'da.''

İş dünyasına destek beklediklerini ifade eden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Yakın coğrafyamızdaki büyük devinimlerde büyük bir değişim süreci yaşanan Ortadoğu'da, Kuzey Afrika'da, iş dünyamızdan beklentimiz oralara giderek, aynen Anadolu'da yaptığınız yatırımları sahiplendiğiniz gibi sahiplenerek, oraların ekonomilerine katkıda bulunmanız ve oradaki ülkelerin kalkınmasını Türkiye'nin kalkınmasına paralel bir şekilde yürütmeniz, destekte bulunmanız. Yükselen demokrasiler, Ortadoğu'da ancak yeni ve güçlü bir orta sınıfla ve iş dünyasıyla ayakta kalabilir.''


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler