YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hiç kimse bahane aramasın"
"Hiç kimse bahane aramasın"
19 Nisan 2010 12:28
Başbakan , partisinin grup toplantısında partililere seslendi. Erdoğan, referanduma gerek kalmaksızın anayasayı değiştireceklerine inandıklarını vurguladı.

Erdoğan: Einstein gelse bu sizin zikzaklarınızı görse inanın izafiyet teorisini rafa kaldırır ya da üzerinde değişiklik yapar.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep TayyipErdoğan, CHP, MHP ve BDP tabanının anayasa değişikliğine çok sıcak baktığını ve destek vereceğini söyledi.

Erdoğan, CHP, MHP ve BDP tabanının anayasa değişikliğine çok sıcak baktığını ve destek vereceğini de sözlerine ekledi...

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada öne çıkan başlıklar şöyle:

''-Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile görüşmemde Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi ve protokollerin hayata geçirilmesi konusunda Türkiye'nin samimiyetini dile getirdim, aynı samimiyeti Ermenistan'ın da göstermesi gerektiğini dile getirdim. Masadan kaçan taraf olamayız. Kıbrıs'ta çözüm, Ermenistan ile ilişkilerde normalleşme istiyoruz. Sayın Derviş Eroğlu'nu kutluyor ve başarılı bir sürecin başlamasını diliyoruz. Her zaman Kıbrıs Türkünün ve KKTC'nin yanında olduk. Her zaman çözüm sürecini destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.

-Toplantıları (sanatçılarla) 'gençlerin ölümünü nasıl önleriz' diye yapıyoruz. Farklı önerileri not ettik. O toplantılardan aldığım izlenim şudur: Türkiye bu meseleleri çözer ve çözecektir. Biz böyle gelmiş böyle gitsin diyenlerden olmadık.

-Mevcut anayasa kabul edildiğinden beri tartışma konusu. 28 yıl sonra en kapsamlı değişimi yapmak için yola çıktık. Biz uzlaşmadan kaçmadık, kaçmayız. Bunu anayasa değişiklik sürecinde de ortaya koyduk. Aynı tavrı muhalefetten göremedik. Aka 'kara', karaya 'ak' diyen bir muhalefet var. Ana muhalefetin hedefi uzlaşma değil şark kurnazlığı. Üç maddeyi 14 maddeye çıkardılar. Seçim sonrasına kalsın dediler. Sabahtan akşama söylediği farklı olan başka siyasi lider bulmak zordur.

-Uzlaşmacıydınız da bugüne kadar nerelerdeydiniz. Değişim iradesini gördünüz şimdi en az zararla nasıl çıkarız diye düşünüyorsunuz.

-Oylamalarda muhalefet Mecliste bulunmayacakmış. Ne oldu parti içi demokrasiniz? Bu, milletvekillerinin iradesine ipotek koymak değil de nedir? Bu parlamentodan kaçmaktır. Bu, suyu bulandırma taktiğidir. CHP, MHP, BDP tabanının anayasa değişikliğine çok sıcak baktığını ve destek vereceğini görüyorum.

-Tarihi bir adım atıyoruz. Yüce meclis bir kez daha tarih yazmaya hazırlanıyor. Hiç kimse mazeret, bahane aramasın.

-İnanıyorum ki bu Meclis anayasayı değiştirecektir. Referanduma gerek kalmaksızın anayasa değişecektir.

-Bizi zorlu bir süreç bekliyor. Muhalefetin oyalama, germe girişimleri olacaktır. Biz gerilimin tarafı olmayacağız. Sabırla süreci nihayete erdireceğiz.''
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler