YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Herkesin sürece katkı yapması gerekiyor"
"Herkesin sürece katkı yapması gerekiyor"
19 Şubat 2013 16:52
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezi'nde Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Ömer Haydar Abu Zaid'i kabul etti.

 

 
Zaid, Türkiye ile Sudan ilişkilerinin çok iyi seviyede olduğunu belirterek, Türkiye'de kendini evinde gibi hissettiğini söyledi.
 
Türkiye'nin, zor zamanlarda Sudan'ın hep yanında yer aldığını, Sudan'da barışın hakim olması için elinden geleni yaptığını ifade eden Zaid, ''Türkiye özde ve yerinde bir destek ile Sudan'ın hep yanında olmuştur. Türkiye'ye güveniyoruz. Türkiye, Sudan hakkında gizli ajandası olmayan ülkelerden bir tanesi'' diye konuştu. 
 
Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini, bu amaçla Sudan'da ekonomik forum düzenleyeceklerini anlatan Zaid, foruma Türkiye'den de yüksek düzeyli katılım beklediklerini söyledi. 
 
Zaid, Türkiye'nin Darfur'da yaptırdığı tam teşekküllü hastanenin de tamamlandığını anımsatarak, hastanenin yapımına öncülük eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Zaid, Başbakan Erdoğan'ın Darfur'u ziyaret eden tek lider olduğuna dikkati çekerek, bu ziyaretin çok anlamlı olduğunu kaydetti. 
 
''Sudan ile dostça, kardeşçe nasıl ilişkiler kurarız bunu düşünüyoruz''
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Türkiye'nin 10 yıl öncesine kadar kapılarını dış dünyaya kapatan bir siyaset izlediğini ama bugün başta çevresi ve bölgesi olmak üzere tüm dünya ile ilişkilere büyük önem veren bir siyaseti yürüttüğünü anlattı. 
 
''Gözümüzü açınca gördük ki bizimle ortak inanç, tarih ve kültürü olan koskoca bir dünya varmış. Kulağımızdaki perdeyi kaldırınca duyduk ki bizimle aynı türküyü söyleyen milyarlarca insan varmış'' diyen Kurtulmuş, bu çerçevede Afrika ülkeleriyle olan ilişkiye büyük önem verdiklerini söyledi.
 
Batılı ülkelerin yüzyıllarca Afrika'nın zenginliklerini talan ettiğini, insanlarını köle olarak kullandığını, ellerini her zaman ''kaynakları nasıl sömürürüz diye uzattıklarını'' anlatan Kurtulmuş, ''Biz, Sudan ile dostça, kardeşçe nasıl ilişkiler kurarız bunu düşünüyoruz. Sudan, İslam ümmetinin parçası, Afrika'nın şuurlu bir milleti olarak Türkiye için önemli bir yer teşkil etmektedir'' ifadelerini kullandı.
 
Kurtulmuş, Sudan - Türkiye İş Forumu'nun başarılı şekilde gerçekleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını da belirtti.
 
BDP'li milletvekillerinin Karadeniz turu
 
Kabulde, BDP'li milletvekillerinin ''Karadeniz turu''da yaşananlarla ilgili soruyu da yanıtlayan Kurtulmuş, hassas bir sürecin yaşandığına işaret ederek, yaşanan sürecin büyük oranda halk desteği ile yürütüldüğünü söyledi.
 
Sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayanların değil, tüm bölgelerden ''çözüm sürecine'' destek geldiğini vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:
 
''Türkiye'nin teröre ödediği maliyet fevkalade yüksektir; 32 bin insan ölmüş, yaklaşık 1 trilyon dolar parası Türkiye'nin ziyan olmuştur. Bu Türk ve Kürt halkı arasında bir savaş değildir. Türkler ve Kürtler 2013 yılında gökten zembille bu topraklara inmedik, bu topraklarda bin senedir yaşıyoruz, Allah'ın izniyle kıyamete kadar bütün Türkiye'nin insanları birlikte, barış içinde, kardeşçe yaşayacağız. Hepimiz aynı toprakların insanlarıyız, aynı medeniyetin çocuklarıyız, aynı inanca bağlıyız. Türkiye'de de milletin arasına uluslararası terör siyasetinin koymaya çalıştığı bir fitne var. Şimdi inşallah bu millet diyor ki 'yeter artık biz çok bedel ödedik, artık bedel ödemek istemiyor. Bizim aramıza konulmak istenen fitneyi ortadan kaldırın' diyor. Biz de halkın ortaya koymuş olduğu kararın arkasındayız. Hiçbir siyasi risk endişesi taşımadan, rant elde etme telaşında olmadan doğru olanı ortaya koymaya çalışıyoruz. Bir tek insanımızın dahi ölmesinden daha büyük risk olmaz. Tavsiyemiz herkesin teenniyle hareket etmesi. Bu sadece AK Parti'nin, hükümetin istemesiyle gerçekleştirilecek süreç de değildir. Başta BDP ve MHP olmak üzere, CHP olmak üzere bütün parlamentodaki partilerin, parlamento dışındaki partilerin herkesin, bütün toplumsal kesimlerin sürece katkıda bulunması gerekir.''
 
''BDP'nin Türkiye partisi olmasını en başından beri istiyoruz''
 
Kurtulmuş, süreçte herkesin çok ciddi şekilde dikkatli davranması gerektiğine işaret ederek, BDP'nin Türkiye partisi olmasını en başından beri istediklerini ve bu süreçte en büyük sorumluluğun da yine BDP'lilere düştüğünü söyledi. 
 
Numan Kurtulmuş, ''Bu ülkenin seçilmiş milletvekilleri Türkiye'nin herhangi bir şehrinde program yapacaksa bu programı yapmak onların hakkıdır. Bu programın engellenmesine çalışmak sadece belli provokasyonların önünü açmaktan başka bir mana ifade etmez'' diye konuştu.
 
Bütün kesimlerin geçmişte yaşanan 12 Eylül, Çorum, Maraş ve Gazi Mahallesi gibi olaylardan ders alması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, ''Herkesin bütün parti mensuplarının, farklı siyasetten olanların bu sürecin kolay geçmesini sağlayacak yöntemleri geliştirmesi gerekir. Herkes kendi fikrini en açık şekilde ortaya koyacak, bu sürecin en demokratik şekilde gelişmesine katkıda bulunacak'' dedi.
 
 
AA

 

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler