18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın193,795
 • BIST93.560
 • Dolar4,7211
 • Euro5,4646
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2396
 • İstanbul23 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Herkesin lise mezunu olduğu Türkiye'yi AK Parti iktidarı kurdu"
"Herkesin lise mezunu olduğu Türkiye'yi AK Parti iktidarı kurdu"
16 Ocak 2015 22:55
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bütün illere üniversiteyi biz götürdük, herkesin zorunlu 12 yıl eğitim almasının yolunu biz açtık. Vakıf üniversiteleriyle okumak isteyen herkese de üniversitelerin kapılarını açtık" dedi.

Bozdağ, Sancaktepe Belediyesi Ensar Vakfı Ortaöğretim Kurumu Öğrenci Yurdu ve Ensar Vakfı Sancaktepe Şubesi'nin açılış törenine katıldı.

Eğitimin her şeyin önünde geldiğini, iyi eğitimle ailenin, mahallenin, ilçenin, ülkenin, çevrenin daha iyi olduğunu, o yüzden de herkesin en büyük yatırımı eğitime yapması gerektiğini belirten Bozdağ, hükümetlerin, belediyelerin ve her türlü hizmet üretenlerin yaptıkları işlerle alakalı eğitime yapacakları yatırımın en büyük yatırım olması gerektiğini vurguladı.

Bekir Bozdağ, "İş güvenliği konusunda eğitime ciddi yatırım yapabilmiş olsa firmalar, böylesi vahim kazalar azalabilir, belki hiç olmaz. Başka iş yapan, o işle ilgili eğitime önem verse, orada hem kalite hem de başka şeyler daha ileriye gider. Her alan için bu geçerlidir. O yüzden eğitime hepimizin önem vermesi şarttır" diye konuştu.

Hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerini, hazırladıkları her bütçede bir numaralı payı eğitime ayırdıklarını dile getiren Bozdağ, okullar, öğretmenler ve imkanlarının çoğalmasını istediklerini anlattı.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Her zaman konuşulur, 'fırsat eşitliği olsun yeter' denilir. Ama fırsatların eşit olması eğer imkanlar eşit değilse adil sonucu getirmeyebilir her zaman. Onun için bir yandan fırsatları eşitlerken, öte yandan da imkanları eşitlemek için büyük gayret ve çabanın içerisinde olduk. Her yerde çocuklarımız belli sayıda, 20-30 kişilik sınıflarda okusunlar, teknolojik ve diğer imkanların yanı başında olsunlar, boş geçen dersleri olmasın diye büyük gayretlerin içerisinde olduk. 2002'de Türkiye'de 400 bin civarında ortaöğretimde öğretmenimiz varken, şimdi 850 binin üzerinde öğretmenimiz var. Yani 400 binin üzerine 450 bin ilave yaptık. Yeter mi? Yetmez. Bilişim sınıflarıyla bütün okullarımızı buluşturduk. Öğrencilerimizin bilgisayarla tanışmalarını daha okulun ilk zamanında sağladık. İstanbul'da internet sorun değil ama Anadolu'nun köylerinde, şehirlerinde, beldelerinde ciddi sorunlar vardı. Şimdi Türkiye'nin en ücra yerine gidin, orada okullarda interneti göreceksiniz. Teknolojinin imkanlarını oralara kadar ulaştırdık."

"Herkese üniversite kapılarını açan anlayışı getirdik"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, okullaşma oranını çok ileri noktaya taşıdıklarını, bu nedenle sınıf mevcutlarının azaldığını söyledi.

İstanbul'da henüz arzu ettikleri noktaya gelmediklerini ama ciddi mesafeler aldıklarını anlatan Bozdağ, Fatih Projesi ve akıllı tahta ile öğrencilerin daha büyük imkanlara kavuşacağını dile getirdi.

Şu anda bu projenin hızlı bir şekilde yürüdüğünü, pilot uygulamaların Türkiye'nin tamamına yayıldığında teknolojinin bu imkanlarından insanların tamamının faydalanacağını belirten Bozdağ, "Eğitim konusunda atacağımız adımların tamamı, neslimiz daha iyi olsun, ülkemiz daha iyi osun, insanımızın refahı, düzeni daha iyi olsun temel anlayışı çerçevesinde atılıyor" dedi.

Eğitimde, "4+4+4" gibi büyük bir reformu yaptıklarını kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Birileri buna karşı çıktılar ama bu Türkiye için en önemli reformlarının başında gelmektedir. Bir yandan zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarırken, öte yandan meslek eğitimine önem veren bir anlayışı hayata geçirdik. Ara eleman yetişmesi ve başarılı olan herkese de üniversite kapılarını sonuna kadar açan bir anlayışı getirdik. Geçmişte imam hatipler bahane edilerek, meslek okullarına giden bütün yavrularımızın önü gayri adil bir şekilde kesilmiş, devlet eliyle haksızlık, hukuksuzluk yapılmış, mahkemeler bu haksızlığa, 'adalet'  kararıyla onay vermişlerdi. Hamd olsun şimdi bütün bunların tamamını kaldırdık. Şimdi ticaret lisesinden mezun yavrumuz istediği yeri tercih edip gitme hakkına sahip. Hangi meslek lisesine gederse gitsin, her biri hak ediyorsa, başarıyorsa istediği üniversitenin istediği bölümüne gidebiliyor. Fırsat eşitliğini sağladık, imkan eşitliği konusunda da çabamızı artırmaya devam edeceğiz."

"Herkesin lise mezunu olduğu Türkiye'yi AK Parti iktidarı kurdu"

Bekir Bozdağ, kız çocuklarının Türkiye'de bazı yerlerde ortaokuldan sonra okutulmadığını belirterek, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla Türkiye'nin her yerinde kız-erkek çocukların en az lise mezunu olacağını söyledi.

"Herkesin lise mezunu olduğu bir Türkiye'yi AK parti iktidarı kurdu" diyen Bozdağ, şöyle konuştu:

"Hani diyorlar ya 'Çok eğitim alanlardan AK Parti korkuyor'. Yok öyle bir şey. Bütün illere üniversiteyi biz götürdük, herkesin zorunlu 12 yıl eğitim almasının yolunu biz açtık. Vakıf üniversiteleriyle okumak isteyen herkese de üniversitelerin kapılarını açtık. Şu anda üniversitelerin dolmayan kontenjanları var. Türkiye burslarıyla her yıl yurtdışından binlerce öğrenciyi Türkiye'de okutuyoruz. 2015 yılında 6 bin kişi, yurtdışından, değişik ülkeden öğrenci okutuyoruz, öte yandan da Türkiyemizden yine binlerce öğrenciyi yurtdışına lisans, yüksek lisans ve doktora için gönderiyoruz. Bu yatırımları ülkemizin geleceği, insanımız, hepimiz için yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Dün Türkiye'nin üniversitelerinde başı örtülü öğrenciler kapıda ağlıyor ve onlara müdahale edenler kendilerini kahraman görüyordu. "

"Sıkıntı bazı hastalıklı beyinlerde"

Bozdağ, Türkiye'nin üniversitelerinde başı açık, başı örtülü bir sıkıntının olmadığını belirterek, "Kavga var mı? Yok. İrtica var mı? Yok. Laiklik elden gitti mi? Yok. Hiçbir sıkıntı yok. Sadece insanların birbirini sevmesinden, kardeşliğinden rahatsız olanların sıkıntısı olabilir. Ama onun dışında herhangi bir sıkıntı yok. Ortaöğretimde bir sorun var mı? Yok. Kamuda çalışmanın önünü açtık. Bir sıkıntı yok. Sıkıntı nerede, bazı hastalıklı beyinlerde. Onlarda sıkıntı var, o sıkıntıyı çözecek güç de bizde yok" diye konuştu.

Bu milletin evlatları, fertleri arasında herhangi bir sıkıntının olmadığını ve olmayacağını bildiren Bozdağ, "Birileri bunu anlamadıysa, anlayacaktır. Her oyun bu millet tarafından boşa çıkarıldı, çıkarılmaya da devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Bilal Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da Ensar Vakfı'nın sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin dört bir yanında 130'u aşan şubeyle mümtaz bir vakıf olduğunu söyledi.

Vakfın, TÜRGEV ile birlikte Amerika'da, New York'ta, TÜRKAN adıyla bir vakıf kurduğunu ifade eden Erdoğan, Ensar Vakfı'nın uluslararası bir boyut kazandığını bildirdi.

Bilal Erdoğan, vakfın, eğitim hayatlarında yardıma ihtiyacı olan öğrencilere destek olduğunu belirterek, "Burs olsun, kalacak yer olsun, derslerinin desteklenmesi olsun, kardeşlik ortamı ve bir sıcak yuva sağlanması olsun... Bir gencin eğitim sürecinde karşılaşabileceği, yüzleşebileceği sıkıntılarla boğuşmasıyla her türlü desteği sağlamada yardımcı olan Ensar Vakfımızın Türkiye'de çok daha büyük faaliyetlere imza atması için bizlerin vatandaşlar olarak desteğimizi eksik etmememiz gerekiyor" dedi.

Türkiye'de, son 12 yılda hükümetlerin çok büyük hizmetlere imza attığını, eğitim alanında çok büyük işler yapıldığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ancak biz vatandaşlar ve veliler olarak, okullarımızı maalesef biraz yalnız bırakıyoruz. Bizler hem çocuklarımızın eğitiminde rol almak için  okul aile birlikleri ve Ensar Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları üzerinden bu süreçlere katkıda bulunmak  zorundayız. Okul aile birliklerine katılmadıysak, katılmalıyız. Okulumuzun eksikliklerini tamamlamak noktasında, okulumuzdaki öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak, müdürlerimizin, idarecilerimizin sıkıntılarına destek olma noktasında biz de orada bulunmak durumundayız. Bunun ötesinde Ensar Vakfı, İlim Yayma  ve TÜRGEV gibi kurumlarımızı, vakıflarımızı desteklemeliyiz. Burslarla, diğer eğitim destekleriyle onların yanında olmak durumundayız. Böylelikle hem sivil toplumun, hem hükumetin desteğiyle Türkiye'nin eğitim kalitesini çok daha yukarılara taşımalıyız."

 Bakan Bozdağ, daha sonra Bilal Erdoğan ile Sancaktepe Belediyesi Ensar Vakfı Ortaöğretim Kurumu Öğrenci Yurdu ve Ensar Vakfı Sancaktepe Şubesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Zirve Akademi'nin açılışı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Zirve Akademi'nin açılış töreninde ise her işin başının eğitim olduğunu söyledi.

Dünyanın en güçlü ülkelerinin bilgiye sahip olan ve bunu üreten ülkeler olduğunu vurgulayan Bozdağ, gücün esas kaynağının bilgi olduğunu kaydetti.

Hükümet olarak eğitime çok ciddi yatırımlar yaptıklarını bildiren Bozdağ, Türkiye'nin bütün illerini üniversitelerle buluşturduklarını, 81 ilde üniversite olduğunu sözlerine ekledi. 

 

AA

14:50
 // Kardesim iyi guzelde
Ben Aksarayliyim ve Kayseride yasiyorum Bu bahsettigin burs,vakif, Yardim,egitim hicbiri sizin memleketiniz Yozgat dahil ic anadolu bolgesini kapsamiyor.Ama ne hikmetse İc Anadoluda %90 na yakin oy aliyosunuz.İc Anadoluya hic yatirim yok....
17 Ocak 2015 14:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler