YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Herkes aklını başına alsın
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Vatanın hangi köşesinde olursa olsun, cebinde Türkiye Cumhuriyeti nüfus kağıdı taşıyan hiçbir yurttaşı biz ayırmıyoruz, ayırmaya çalışanları Allah kahretsin'' dedi.
Herkes aklını başına alsın
17 Ağustos 2012 / 23:30 Güncelleme: 17 Ağustos 2012 / 23:33

Bakan Günay, İzmir Valiliği'nin şehit aileleri ve gaziler onuruna Balçova Termal Tesisleri Kardelen Salonu'nda düzenlenen iftara katıldı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ile Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'ın da bulunduğu iftarda konuşan Günay, şehitlerin vatanın birliği, bütünlüğü için canlarını, kanlarını feda etmiş gerçek vatanseverler olduğunu, şehit ve gazi yakınları ile iftarda buluşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Şehit yakınları ve gazileri, iftar yemeğinde buluşturmanın Valiliğin yapması gereken en aziz görevlerden biri olduğunu, katıldığı en anlamlı iftar sofralarından birinde bulunduğunu belirten Günay, şöyle konuştu:

''Bizim güzel bir özdeyişimiz vardır; 'bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Gerçekten şehitlerimiz ve gazilerimiz bu toprakları vatan yapmak için, ebediyete taşımak için en büyük fedakarlığı gösteriyorlar. Düşünün; bir aile, bir insan için, bir anne, baba için 'bir oğlun doğdu' sözünden daha sevindirici ne olabilir  Ama yine bir anne, baba için, aile için 'oğlun öldü' haberinden daha can alıcı, daha can yakıcı, daha yaşam sevincini öldürücü ne olabilir  Bu sofrada bulunanlar bir insanın yaşamında duyabileceği en büyük acıya 'vatan sağolsun' nidasıyla katlanmış olan gerçek vatanseverler. Sizi milletim adına minnetle selamlıyorum. Bu millet size borçludur. Sizler çeyrek yüzyıldan bu yana insanı ayırmamak için uğraşırken, bu uğraşı bozmak için hainlere karşı canlarını kanlarını feda eden bir büyük yurttaş topluluğunun anne, baba, kardeşleri, yakınlarısınız.''

Bakan Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların şehit yakınlarına, gazilere borçlarını yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Ama ne yapsak azdır. Bir canın, evlat, kardeş, eşin, ailenin fidanının, gencecik evladın hiçbir şey yerini dolduramaz. Vatanın birliğini, bütünlüğünü korumak için buradayız. Vatanın hangi köşesinde olursa olsun, cebinde Türkiye Cumhuriyeti nüfus kağıdı taşıyan hiçbir yurttaşı biz ayırmıyoruz, ayırmaya çalışanları Allah kahretsin.  Vatanın hangi köşesinde olursa olsun, bir tek insanın haksız yere gözünün yaşının akmamasını istiyoruz. Vatanın birliğini bozmak isteyenlere karşı çelik gibi bir arada olacağız. Biz Ramazan ayını, bayramı, barış, bereket olarak karşılarız. Ama Türkiye'nin doğusundan batısına kadar ihanetin eli gezmeye çalıştı. İlk kurşunun atıldığı bu vatan toprağında kurşun atmaya çalıştılar. İlk kurşunun atıldığı İzmir'den herkesi haddini bilmeye davet ediyorum. 340 şehit vermişiz, bir tane daha olmasın, bir çocuk daha yetim kalmasın, bir kızım daha 'eşim gitti' diye başını eğmesin. Ama hepimiz vatanın birliği, bütünlüğü için gerekirse canımızı vermek için çekinmeyiz, bunu herkes bilsin. Biz birlik, beraberlik esenlik, kardeşlik istiyoruz, kan aksın istemiyoruz. Ama Ramazan'ı bilmeyenlere haddini bildirmek, bu milletin yapabileceği iştir, sabrımızı kimse taşırmasın, bunu söylemek istiyorum.''


-''Silahlarını gömsünler''


Bakan Günay, salondan çıkanken bir gazetecinin BDP'li milletvekillerinin teröristlerle beraber çekilmiş fotoğraflarının, görüntülerinin yayımlandığını, konu hakkındaki görüşlerini sorması üzerine, görüntüleri izlemediği yanıtını verdi.

Herkesin bir tahammül noktası olduğunu, bu noktanın zorlanmaması gerektiğini anlatan Bakan Günay, şu görüşleri dile getirdi:

''Herkes aklını başına devşirsin. Herkesin bir tahammül noktası var, birbirimizin tahammülünü zorlamayalım. Biz kimseyi ötekinden ayırmıyoruz. Eşitlik kardeşlik, barış ve dayanışma içinde yaşayalım diye uğraşıyoruz. Vatanımız kalkınsın diye uğraşıyoruz. Bu millete büyük acılar çektirenlere hiçbir şey olmamış gibi davranılması, bu millete büyük acılar çektirenlere parlamentoda bir başka tarzda övücü mukabelede bulunulması hepimizi yaralar. Özellikle milletvekili arkadaşlar, hangi partiden olursa olsun sağduyulu olmalı. Bu milletin ortak özlerine karşı duyarlı olmalarını tavsiye ederim. Böyle davranacaklarını temenni ederim. Haberi görmediğim için daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.''

Günay, tek dertlerinin barış ve dayanışma olduğunu ifade ederek, Güneydoğu'ya Ege bölgesinden daha fazla gittiğini söyledi.

Burada büyük bir turizm potansiyeli olduğunu anımsatan Günay, ''Biz burayı seçimlerde İspanya'nın Barselona'sına benzetmeye çalıştığımızı söylemiştik, Güneydoğu'da Endülüs gibi büyük turizm potansiyeli var. Hainler yakamızı bırakırsa hem Türkiye rahat edecek, hem o bölge. İnsanlarımız bolluktan, bereketten, kalkınmadan daha fazla yararlanacak. Çeyrek yüzyıldır hem kendilerine hem o bölgeye hem Kürt kökenli yurttaşlarımıza hem Türkiye'ye çektirdikleri acılardan bence vazgeçsinler. Silahları gömsünler. Bayram geliyor, ellerini kaldırsınlar ve gelsinler, bu millet büyüktür. Birçok şeyi bağışlamasını bilir ama silahlarını gömsünler'' diye konuştu. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler