YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her zaman kardeşlerimizin yanında olacağız
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Suriye'deki durum bölgesel barış ve güvenlik için de gerçek bir tehdit haline gelmiştir'' dedi.
Her zaman kardeşlerimizin yanında olacağız
25 Şubat 2013 / 15:30 Güncelleme: 25 Şubat 2013 / 16:16

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne hitap eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Medeniyetler İttifakı Salonu'nda yaptığı konuşmada, ''Farklı ülkelerin hükümetleri olarak bizler, insanlığın ortak vicdanını temsil ediyoruz. Politik farklılıklarımıza rağmen, insan hakları ve insani konular söz konusu olduğunda, bizim odak noktamız ayrımcılık yapmaksızın insanlığın ortak değerleri olmalıdır. Birleşmiş Milletler çatısı altında birleşmiş bir insani vicdan ile hareket etmek zorundayız'' dedi.
 
Suriye'de uluslararası toplumun gözü önünde insani bir trajedinin halen devam etmekte olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, uluslararası toplumun bu insanlık trajedisinin devam etmesine ne kadar daha izin vereceğini sordu. Davutoğlu, ''Rejim meşruluğunu yitirmiştir. Ülkeyi daha fazla yönetememektedir. Terörle ayakta kalmaktadır. Daha da önemlisi, Suriye'deki durum bölgesel barış ve güvenlik için de gerçek bir tehdit haline gelmiştir'' dedi.
 
''İhtiyaçları gerçek destek''
 
Davutoğlu, Suriye halkının ihtiyaç duyduğu şeyin; daha fazla konuşma yapmak ve taahhütlerde bulunmak değil, etkin ve gerçek destek olduğunu söyledi.
 
İnsan Hakları Konseyi'nin bu açıdan önemine değinen Davutoğlu, ''Uluslararası toplum Suriye'deki bütün insanlara insani yardım ulaştırılması için uygun ortamı oluşturmalıdır. P5 ülkeleri arasındaki politik farklılıklara rağmen BM Güvenlik Konseyi insani yardımları sağlayacak ve yardımların önlenmesini engelleyecek bir karar almalıdır'' diye konuştu.
 
Savaş zamanında bile bazı kurallar bulunduğuna işaret eden Davutoğlu, Suriye rejiminin halkına karşı işlediği suçların bir an önce sona erdirilmesi ve bu konudaki çabaların birleştirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Davutoğlu, ''Suçluların cezasız kalmayacaklarından mutlaka emin olmalıyız'' dedi.
 
 
AA
Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler