YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her seçimi kaybettiler!
MHP lideri Devlet Bahçeli ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’la girdiği tüm seçimleri kaybetti
Her seçimi kaybettiler!
13 Ağustos 2014 / 12:23 Güncelleme: 13 Ağustos 2014 / 12:28

CHP ve MHP’nin ortaya çıkardığı ve 14 siyasi partinin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçimlerden yenilgi ile ayrılması, 5 kez seçim kazanamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 10. kez seçimden mağlup ayrılan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin koltuklarını sarsıp sarmayacağı merak konusu oldu.

Seçimde yaşadıkları başarısızlıklara rağmen kendilerini seçimin galibi olarak gösteren Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’nin bu açıklamaları eleştiriliyor.

CHP’nin ulusalcı milletvekillerinden Birgül Ayman Güler, seçim sonrası kaleme aldığı analizde, İhsanoğlu’nun 2.1 milyon oy kaybettirdiğini açıkladı ve yenilginin sorumlusunun ‘çatı aday’ın sahibi parti yöneticileri olduğunu söyledi.

"Yüzsüz şekilde koltuklarında oturuyorlar"

CHP Parti Meclisi Eski Üyesi Korkmaz Karaca, CHP ve MHP’nin yaşadıklarının rezalet ve skandal olduğunu belirterek, “10 seçim üst üste kaybetmiş Devlet Bahçeli, 5 seçim üst üste kaybetmiş Kemal Kılıçdaroğlu halen koltuklarında oturmaya çalışıyor ve yüzsüz bir şekilde seçimin galibi olduklarını söylüyorlar” dedi.

“Diren matematik, diren matematik, diren dört işlem diyorum” diyen Kormaz Karaca, “Dört işlem kan ağlıyor. Ortada hiçbir şekilde bir başarı yok ama başarılı olduklarını söylüyorlar.

14 parti bir araya gelmiş bunların aldığı oy oranı yüzde 38, karşılarında tek olarak Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 52’i oy almış. Buna rağmen kazandıklarını söylüyorlar. Yüzsüzlük ancak bu kadar olur. Partililer de bu kadar başarısızlığa rağmen sessizliğini koruyorsa onlar da demek ki hallerinden memnun” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ise seçim sonrasında kaleme aldığı bir değerlendirme yazısında Ekmeleddin İhsanoğlu ile yeni oy kazanılmadığını söyledi.

Güler, “Çatı Aday formülüyle yeni oy kazanılamamıştır. Bunun açıklaması bellidir; Çatı Aday AKP seçmeninde hiçbir olumlu etki yaratamamıştır. Yeni oy çekilemediği gibi, önceki seçimlerde alınmış oylardan geriye düşülmüş; partiler tabanlarının desteğini yitirmişlerdir. Çatı aday 2011 genel seçimlerine göre yüzde -2,24 oy yitirdi ve 2,1 milyon seçmenin kaçmasına yol açtı. 2014 yerel seçimlerine göre bakılırsa, kayıp yüzde -7 düzeyindedir. Seçmen kaybı 5,1 milyon kişidir” dedi.

Güler, sorumluluğun kime ait olduğuna ilişkin ise, “Çatı Aday’ın sahibi parti yöneticileri, izledikleri yöntemle partilerini by-pass ettikleri ve riski – bedeli üstlenmeye istekli olduklarını ilan ettikleri halde, seçim sonuçlanınca “sandığa gitmeyen seçmen”i sorumlu tutma cesareti sergilemişlerdir” ifadelerini kullandı.

 

YENİ AKİT

14:54
 // İKİ KAFADAR
Biri Edi, diğeri Büdü. Onlar da kukla; bunlar da...
Ar damarları çatlamış iki kafadar. Dünyanın neresinde görülmüş, seçim kaybedince kendi seçmen kitlesine fırça atıp suçlayan bir partiler. Olsa olsa bu kuru kafacılarla, kafatascılarda olur. Yapışık siyam ikizleri....
13 Ağustos 2014 14:54
12:54
 // Keçe Ustası
Bu zati iflasiler yüzünden bizim ulusalcı, ataTürk'cu ve kendini Milliyetci zanneden kesim "Keçe Ustas" oldu Allah-u Alem :)) yüzleride kızarmıyor artık, "Keçe"leşmiş suratları Ebu cehili andiriyor!...
13 Ağustos 2014 12:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler