YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Her gelen hükümet, GAP'ı önümüze sürüyor"
"Her gelen hükümet, GAP'ı önümüze sürüyor"
"Her gelen hükümet, GAP'ı önümüze sürüyor"
28 Mayıs 2008 / 08:21 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, GAP Eylem Planı ve kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi.


Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın, fırsatı kaçırdığını ileri sürerek, AK Parti'nin ampulünün Diyarbakır Surları'na çarpıp tuzla buz olduğunu savundu.


"Ben orada olmak isterdim. Ama siyasi partinin seçim atmosferine katılmayı benden beklemesin" diyen Baydemir, seçim kaygılarından uzak, uzun vadeli kalkınma planlarına her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını ileri sürdü.


Baydemir, "Başbakan açıklamalarında bölge halkına kabaktan öte tat vermeyen tablo sundu. Her gelen hükümet tarafından ısıtılarak GAP önümüze konulmuştur. GAP tek başına bir yatırım hamlesi olamaz. Ekonomik, sosyal kalkınma manasında fırsatı kaçırmıştır. Sorunların çözümü için fırsat olduğuna inandım ama yanıldık" diye konuştu.


"GAP PLANI, BATILI İLLERİN ELEKTRİK İHTİYACI İÇİN DİZAYN EDİLDİ"
4 yıldır Diyarbakır'da kalkınma ajansının kurulması için çaba sarfettiğini savunan Baydemir, "GAP sihirli değneği aslında bölge için değil, daha çok Batı'daki gelişmiş bölgelerin enerji ihtiyaçları için dizayn edildiği yeterince ortaya çıktı. Bölgenin hidro elektrik ve diğer enerji kaynakları kullanılarak da üretilen Türkiye toplam elektrik enerjisinden 2006'da bölgenin 21 ilinin payı yüzde 6,8 olarak belirlendi. İzmir ilinin tek başına tükettiği oran yüzde 9,5'tir. 2006'da Türkiye ortalaması olarak belirlenen kişi başına 202 kilovatsaat elektrik kullanımı, bölgenin 21 ili için ortalama 78 kilovatsaattir. Türkiye ortalaması bölge ortalamasının yaklaşık 2,5 katıdır. GAP projesi ile gerçekleşebilecek en iyi senaryoda, bölge tarımının bir nebze olsun iyileştirilmesi sağlanabilir. Yoksa GAP projesi ile bölgenin kalkınacağını söylemek, sosyoekonomik veriler açısından bölgenin Türkiye ortalamasını yakalayacağını söylemek, insanlarımızla alay etmek demektir. Akılla, bilimle alay etmek demektir" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler