YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hendekler için skandal savunma
Hendekler için skandal savunma
22 Aralık 2015 08:03
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bölgede kazılan hendekleri 'halkın kendini savunma yöntemi' olarak değerlendirdi.

HDP, çözüm masasının aktif olduğu dönemde Hükümet-İmralı-Kandil üçgeninde temas trafiğini yürüten isimlerden Grup Başkanvekili İdris Baluken, hendekleri “sonuç” olarak tanımlıyor. “Burada hendekler kazıldığı için bir güvenlik tedbiri hayata geçmiş değil. Güvenlik konsepti hayata geçtiği için hendekler kazılmıştır.” dedi.

İşte Baluken'in açıklamaları;

Bu kadar ağır silah nasıl geldi şehirlere?

Ortadoğu coğrafyasında bir meseleyi silahla ele almak istediğiniz zaman silaha ulaşmanız problem olmuyor. Bu Türkiye için de Suriye için de Irak için de böyledir. Bu böyle çok üzerinde düşünülmesi gereken çok farklı bir şey değil bence.

Silahlı olanlar da mı halk sizce?

Orada örgütlü bir gençlik yapısının olduğu kesin zaten. Onlar da bunu saklamıyorlar. YDG-H üzerinden bir örgütlülük olduğunu ve saldırılara karşı direniş içinde olduklarını söylüyorlar zaten. Ancak ben şunu söylemeye çalışıyorum, eğer demokratik siyasi çözümü esas almışsanız orada silahların devreye girmesini engelleyecek şekilde onu hızla çözüme götürmelisiniz.

Eğer siyasi çözümden geri atıp silahla bastırma yöntemini seçerseniz yaşadığınız coğrafya maalesef ki silaha en rahat ulaşılan bir coğrafya.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler