YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'nin seçim hazımsızlığı! İptal istediler
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 1 Kasım seçimlerinin iptal edilmesi için Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurduklarını söyledi.
HDP'nin seçim hazımsızlığı! İptal istediler
16 Kasım 2015 / 22:50 Güncelleme: 16 Kasım 2015 / 23:00

Beştaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından itirazlarının çoğunun reddedildiğini, Mersin'de 30, Tunceli'de 168 oyla milletvekilliği kaybettiklerini belirtti. 

Seçimin gayrimeşru olduğunu öne süren Beştaş, "YSK kesim sonuçlarını açıkladı. Biz dün itibariyle, olağanüstü başvuru süresinin son gününde seçimlerin adil, demokratik, dürüstlük ve eşit rekabet koşullarında yapılmadığı gerekçesiyle iptal edilmesini istedik" dedi.

Beştaş, iptal isteminin gerekçelerini, "basının baskı altında olması", "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tutumu nedeniyle dürüstlük ilkesinin ihlal edilmesi", "HDP'ye yönelik saldırılar" ve "seçmenlerin korkutulması" başlıkları altında sıraladıklarınısöyledi. 

Partilerine her gün farklı cezaevlerinden şikayetler geldiğini de anlatan Beştaş, Osmaniye Cezaevi, Rize L Tipi Kapalı Cezaevi, Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde hak ihlalleri yaşandığını savundu. 

"Samanyolu yayın grubunun TÜRKSAT'tan çıkarılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz " sorusu üzerine Beştaş, "Bu karar kesinlikle hukuka aykırı bir karardır. Bizim gerekçemizde de aynı basın yayın organları var. Şu an Türkiye'de basın yayın özgürlüğü yoktur" iddiasında bulundu.

 

AA

 // mustafa
Ne de olsa yalanları yetişkinler için değil, yabancılar, çocuklar ve gençler için söylüyorlar ki yalan tekrarlanırsa insan kafasına doğru gibi yerleşir....
17 Kasım 2015 07:40
 // mustafa
Adamlar biliyor ki iptal başvurusu ret olacak. Ancak bu durumu uluslararasi mecrada reklam yapacaklar. "Biz seçim çalışması yapamadık, bölgemide miting yaptırmadılar, seçmenlerimize ulaştırmadilar, seçim adil olmadi, itiraz ettik kabul etmediler. Gördünüz ya Türkiye zalim bir devlet"...
17 Kasım 2015 07:37
Hazım Zorluğu
 // selman
Kolay değil tabi. Yüzde 15 beklerken ucundan meclise girmek. Tehditle, hileyle bile ancak bu kadar. Neyse bunlar daha iyi günleriniz....
17 Kasım 2015 02:05
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler