YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'nin bu yaptığı açık bir şantajdır
Bir televizyon programında yanıtlayan Beşir Atalay, HDP'nin kan damlayan afişlerini ve halkı korkutmak için kullandığı tehdit dolu cümleleri yorumladı, 'bu açıkça bir şantajdır' dedi.
HDP'nin bu yaptığı açık bir şantajdır
12 Mayıs 2015 / 05:00 Güncelleme: 12 Mayıs 2015 / 09:43

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, 24 TV'de Ardan Zentürk'ün sunduğu Moderatör Gece programına konuk oldu.

CHP ile MHP'nin çok bir beklentisi yok

AK Parti'nin ve diğer partilerin seçim kampanyalarını değerlendiren Atalay, CHP ile MHP'nin zaten çok bir beklentileri olmadığını, bu partilerin amaçlarının sadece oylarını 1-2 puan artırmak olduğunu, bu yüzden de çok rahat hareket ettiklerini, bol keseden vaatlerde bulunduklarını ifade etti.

Atalay, HDP'yle ilgili ise seçmene önemli bir çağrı yaptı. HDP'nin çeşitli illerde kan damlayan afişlerinden söz eden Atalay, konuyla ilgili şunları söyledi:

Bildiğiniz gibi, Van'da kan damlayan afişler astılar bilboardlara. Bu HDP'li belediyenin afişleri. Şu anda HDP'nin "Türkiye partisi" olma söylemi sadece İstanbul'da, İzmir'de ve Batı illerimizde. Aslında öyle bir şey de yok.

Ben akademisyen kimliğimle, siyaset bilimci kimliğimle memnun olurum. Hep katkı vermeye de çalıştım. Her kesim parlamentoda temsil edilsin. Temsil gücü yüksek olsun. Biz HDP'nin de, önceki adıyla BDP'nin parlamentoda olması için ve orada güçlü olması için biz iktidar partisi olarak destek verdik. Çözüm sürecinde onları devreye sokarak bir anlamda onları güçlendirdik. Ama onlar bunun kıymetini bilemediler. Kandil'in gölgesinden kurtulamadılar.

Kan damlayan afişler

O afişlerin vahametini bir kez daha belirtmek istiyorum. Kan damlayan, tehdit içeren o afişler, HDP'nin bugünkü gerçek kimliğidir. Ve ben Güneydoğu'daki vatandaşlarımızı, Kürt vatandaşlarımızı tekrar tekrar tekrar düşünmeye davet ediyorum. AK Parti'nin bu vatandaşlarımıza yaklaşımı, onların bütün meselelerini iyi anlama, onların sorunlarını çözme yaklaşımını onlar bizden daha iyi biliyorlar. İyi takip ediyorlar. Ve HDP'nin bugünkü tutumunu onlar çok iyi değerlendirsinler.

Bu açık bir şantajdır

HDP öyle sanıldığı gibi şiddetten arınmış, siyasetle sorunları çözerim diyen bir parti kimliğinde değil şu anda.


"Barajı aşamazsam bu memleketin başı belaya girer" söylemi de açık bir tehdittir. Bu bir şantajdır. Siyasi partiler kurulurlar, seçime girerler, kimi zaman başarılı olurlar, kimi zaman başaramazlar. Daha yakın tarihimizde DYP 9.8'le barajı aşamayıp parlamento dışı kalmıştı. Siyasi tarihimizde bunlar hep yaşanmıştır. Tabi ki parlamentomuzda en geniş temsil olsun. Ama bu, tehditle şantajla olmaz. Çalışarak olur.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler