YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'nin 'baraj'ı zora girince silaha sarıldılar
Saldırıların hedefi çözüm ve seçim süreci: PKK, HDP'nin barajı geçemeyeceğini görünce silah zoruyla oyları garantiye almaya çalışıyor.
HDP'nin 'baraj'ı zora girince silaha sarıldılar
15 Nisan 2015 / 08:51 Güncelleme: 15 Nisan 2015 / 08:57

Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 20 Nisan'da toplanıyor. Beştepe'deki toplantıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. kez Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmiş olacak. Toplantının ana gündemi ise Ağrı saldırısı ile başlayan terör örgütünün provokasyon eylemleri olacak. Güvenlik bürokrasisi, istihbarat birimleri ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelecek bilgiler ışığında, seçim sürecinde izlenecek güvenlik politikaları belirlenecek.

Terör örgütünün provokasyon girişimi ve alınacak önlemlere ilişkin başlıklar Cumhurbaşkanlığı'ndaki Bakanlar Kurulu toplantısında ardından ay sonunda MGK'da da ele alınacak. Böylece, sandık güvenliği ve seçim süreci nedeniyle Çözüm Süreci'ne gölge düşürme girişimlerine karşı mücadele devlet politikası olarak bir kez daha vurgulanacak.

Baraj endişesi

Devletin zirvesi, saldırıların hedefinin çözüm ve seçim sürecini sabote etmek olarak değerlendirirken, sebebini de net olarak ortaya koydu. "PKK, HDP'nin barajı geçemeyeceğini görünce silah zoru ile oyları garantiye almaya çalışıyor hem de tabanına 'güç' mesajı veriyor" değerlendirmesinde bulunuldu. Terör örgütü PKK'nın, her seçim sürecinde olduğu gibi oyları garantiye almak için silahı baskı unsuru olarak kullanmaya devam edeceği kaydedildi. Çıkacak çatışmaları da zaten süreci bitirmek için bahane arayan Kandil yönetiminin, gücünü artırması ve bölgeyi karıştırmak için kullanabileceği kaydedildi.

Bilinçli, planlı

Devletin zirvesi; Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında, Ağrı saldırısını ve terör örgütünün seçim sürecinde yapacaklarını masaya yatırmaya hazırlanırken, saldırının da tüm detayları ortaya çıkarıldı. Buna göre, terör örgütü, askerlere bilinçli olarak pusu kurdu. Askerin her şenlikte olduğu gibi bu şenlikte de tedbir alacağını biliyordu. Askeri tahrik edecek plan yapıldı. Ağır silahlar ve roket atarlar ile örgüt propagandası yapıldı. Askere ateş açıldı. Asker karşılık verince, "Süreci asker bozuyor" propagandası devreye sokuldu.

Taviz yok

Bakanlar Kurulu ve MGK'da sürece ilişkin net mesaj verilmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre 6-8 Ekim olayları sonrası kamu düzeni ayarı yapılan güvenlik politikalarının "tavzisiz" uygulanmaya devam edileceği vurgulanacak. Seçim ve çözüm sürecini sabote etmeye yönelik tüm girişimlere anında karşılık verileceğinin bir kez daha altı çizilecek. 6-8 Ekim olaylarından sonra çıkarılan İç Güvenlik Paketi'nin sonuna kadar kullanılacağı belirtilecek.

Seçim için 3 aşamalı önlem

Ağrı'da 4 askerin yaralandığı, 6 PKK'lı teröristin de etkisiz hale getirildiği çatışmanın ardından bölgedeki güvenliği artırmaya yönelik 3 önemli konuda "tavizsiz uygulama" yapılması kararlaştırıldı. Artık silahlı propaganda istihbaratları anında değerlendirilecek. Vatandaşın iradesine ipotek koyulmasına müsaade edilmeyecek. Silah ve mühimmat depolanan yerlere ilişkin ihbarlar üzerine bu bölgeler temizlenecek. Sınırdan girişçıkışlar kontrol altında tutulacak. Bu kapsamda vatandaştan gelecek ihbarlar da "önemli" kabul edilerek değerlendirilecek ve anında harekete geçilecek.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler