YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'nin barajı geçme ihtimali kalmadı çünkü...
HDP Lideri Selahattin Demirtaş’ın ‘Din dersine son vereceğiz!.. Diyanet’i kaldıracağız’ sözlerinden sonra Kâbe ile Taksim’i bir tutan ifadeler kullanması, HDP’nin oylarında en az 1.5-2 puan düşüşe yol açtı, barajı geçmesini imkansızlaştırdı.
HDP'nin barajı geçme ihtimali kalmadı çünkü...
07 Mayıs 2015 / 12:00 Güncelleme: 07 Mayıs 2015 / 12:42

Bir hafta, on gün öncesine kadar HDP'nin barajı aşma temayülü gösterdiğini iddia eden anket şirketleri; Demirtaş'ın Din, Diyanet ve Kâbe ile ilgili söylemlerinin ardından HDP'li Van İpekyolu Belediyesi'nin astığı ve Hadis-i Şeriflere dil uzatan afişlerin de HDP'nin barajı aşmasını iyice imkansız hale getirdiğini söylemeye başladılar.

PKK'nın inşaatlara giden yolları bombalaması, HDP'lilerin parti araçlarına saldırması ve musluklarından kan akan afişler asılması da HDP'yi vuran sebepler arasında gösteriliyor.

Anketler HDP'nin İslâm'a ve mukaddesata saldırılarının ardından oy oranlarında 1,5 - 2 arasında düştüğünü ve barajın altında kalabileceğini gösteriyor.

dm1-001.jpg

Bakan Yılmaz'dan HDP'ye 'Diyanet' tepkisi

Kalkınma Bakanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, kendilerine ulaşan anketlerde HDP'nin barajı aşmaktan uzak göründüğünü, diğer partilerin oy oranlarında da artış gözlenmediğini kaydetti. 

HDP'ye 'Diyanet' tepkisi 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kapatmayı seçim beyannamesine koyan HDP'ye tepki gösteren Yılmaz, "Birileri Diyanet'i kapatmaktan bahsediyor. Vatandaşlarımız buna izin verecek mi? Bu Diyanet, Kürtçe meal bastırdığı gibi Kürtçe hutbe de basacak. Bu Diyanet ile siz niye uğraşıyorsunuz. Kime şirin görünmeye çalışıyorsunuz.

AK Parti'den 10-12 yıl öncesine gidin. Hastanelerin, doktorların, yolların durumlarını düşünün. Eğitimde, sağlıkta, adalette, Emniyette, yollarda çok farklı bir Türkiye inşa etti. Ancak, bir söz vardır; "Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik". Şimdi ya birileri gelecek yeniden o eski Türkiye'yi canlandırmaya çalışacak ya da 7 Haziran'dan sonra yeni bir Türkiye'yi çok daha güçlü bir şekilde inşa edeceğiz" şeklinde konuştu. 

dm2-001.jpg

Güneydoğu'da kalkınmanın formülünün huzur ve güven olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz, "Göç veren değil, göç alan olacağız. Bölgemizin kalkınmasını hızlandıracağız. Bizim projelerimize sürekli saldırıyorlar. Çiftçilerimin gelirlerinin artmasını istemiyorlar. İşsizlerin iş bulmasını istemiyorlar. Kimse bu saldırıları kınamıyor. Bu samimiyetsizliktir. Böyle bir şey olamaz. Biz hükümet olarak, projelerimize ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunun için bütün kurumlarımızı kullanacağız. Diyarbakır bugünkü durumuna layık değil. Zenginlik içinde yoksulluk çeken bir il. Diyarbakır'a yazık ediliyor. Diyarbakır'daki tarlaların sulanması siyasete konu edilmemeli" ifadelerini kullandı. 

AK Parti Hükümetlerin özgürlükler noktasında önemli icraatlar yaptığını anlatan Yılmaz, "Biz insanın dili, rengi, ırkı ne olursa olsun inancını yaşaması noktasındayız. İnancını yaşamayan insan başarılı olamaz. İnsanları kullandılar. AK Parti döneminde biz bunlara son verdik. Başörtüsü önündeki engelleri kaldırdık. Bunun için Rabbimize şükretmemiz gerek. Okullarda Kur'an-ı Kerim ve Siyeri Nebi seçmeli ders olarak okutuluyor. Bunun için AK Parti'ye oy vermeye değmez mi? Diğer siyasi partiler bu topluma ne sağladı? Hangi derde derman oldular. Hangi eserleri var. Hangi özgürlükleri genişlettiler. İnsanlara bir sürü laf ediyorlar. Hiçbir şey yapmıyorlar. 6-8 Ekim, Gezi ve 17 Aralık'ın temelinde aynı zihniyet var. Hepsinin amacı Türkiye'nin istikrarını bozmak" diye konuştu. 

 

YENİ AKİT

 // salman
allah bu paralelcilerin belasını versin...
08 Mayıs 2015 00:13
 // yılmaz
Rabbim kötü emel sahiplerine fırsat vermesin inş.durmak yok yola devam...
07 Mayıs 2015 13:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler