YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Yüksekdağ: 7 Haziran'da bütün halklar kardeşçe kucaklaşacak
HDP'li Yüksekdağ: 7 Haziran'da bütün halklar kardeşçe kucaklaşacak
31 Mayıs 2015 19:10
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, "7 Haziran'da, birbirinden koparılan bütün halklar, kardeşçe ve barış isteğiyle kucaklaşacak" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisince Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, siyasi iktidarın Türkiye'yi, doğusuyla, batısıyla böldüğünü, kutuplaştırdığını öne sürdü.

HDP'nin bölünen, parçalanan ülkeyi birleştirdiğini söyleyen Yüksekdağ, "7 Haziran günü bütün Türkiye halkları için çok önemli ve tarihsel bir birlik hareketi, bir birlik hamlesi gerçekleştireceğiz. 7 Haziran'da, birbirinden koparılan bütün halklar kardeşçe ve barış isteğiyle kucaklaşacak" dedi. 

Samsun'un Ağrı'ya düşman edilmeye çalışıldığını ancak Cumhuriyet Meydanı'ndaki kalabalığın, Samsun'un Ağrı'ya kardeş olduğunu ilan ettiğini dile getiren Yüksekdağ, şunları söyledi: 

"İşte bu tarihsel bir duruştur. Bu onurlu bir duruştur. Bu Türkiye'nin başına getirilmeye uğraşılan ırkçılık belasına karşı, ayrımcılık belasına karşı, çatışma ve tehdit politikalarına karşı en esaslı cevaptır. İşte Samsun bugün barış, eşitlik ve kardeşlik cevabını verdi. Çok uğraştılar hala da uğraşıyorlar. Samsun, Van'a, Ağrı'ya, Mardin'e düşman olsun diye. Hala uğraşıyorlar. Ağrı'da Diyadin'den, Samsun'a asker cenazeleri gelsin diye komplo düzenlediler, provokasyon geliştirdiler. Bizler, halkımızın evindeki huzuru, ekmeğinin tadı kaçmasın diye, evlatlarının cenazelerini omuzlamak zorunda kalmasın diye nancımızı kalkan ederek, Türkiye'de barışı kuracağız."

Mitingde gerginlik

Öte yandan, mitingin yapıldığı alana girerek Türk bayrağı asmak isteyen ve slogan atan gruba polis müdahale etti.

Mitingin ardından seçim otobüsünden inen Yüksekdağ, miting sırasında meydana girmeye çalışan grubun dağıtılmaması ve alandaki vatandaşların güvenli şekilde çıkmamaları halinde kentten ayrılmayacağını söyledi.

Yaklaşık 15 dakika seçim otobüsünde bekleyen Yüksekdağ, güvenlik ekiplerinin, grubun dağıtılması için çalışma yaptıklarını belirtmesi üzerine alandan polis eşliğinde geldiği otomobil ile ayrıldı.

 

AA

 // koc
Ne kardeşya kendi halkına kurşun sıkan gecmişte kundaktaki cocuklara kurşunsıkan bize oyvermesseniz hesabını sorarız diyen paralelin ipinde giden bunlarmı kardeşlik...
31 Mayıs 2015 19:42
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler