YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li vekilin taktığı broşun sırrı ortaya çıktı
Ezidi vekil Uca, yemin ederken üzerinde inancını simgeleyen tavus kuşu broşu vardı. Tavus kuşu Ezidilerin kutsal saydığı Şeytanın simgesi.
HDP'li vekilin taktığı broşun sırrı ortaya çıktı
24 Haziran 2015 / 08:22 Güncelleme: 24 Haziran 2015 / 08:58

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bugün milletvekilleri tek tek kürsüye gelerek yemin etti. En çok merak edilen isim ise hiç kuşkusuz HDP'nin Diyarbakır'dan seçilen Ezidi vekili Feleknas Uca'ydı. Türkçe bilmeyen Uca, kürsüde telafuzda zorlansa da yeminini başarılı bir şekilde tamamladı. Yemin sırasında Uca'nın kıyafetindeki broş dikkatlerden kaçmadı.

Ezidi vekil Uca'nın yemin sırasında elbisesinde tavus kuşu broşu vardı. Peki Uca neden yemin töreninde bu broşu kullandı?

Düşmüş meleğe inanıyorlar

Bilindiği üzere Feleknas Uca bir Ezidi. Ezidilikte de tavus kuşunun önemli bir yeri var. Ezidilik'in önceki ilahi dinlerde anlatılan, düşmüş meleğin (şeytanın), yaratıcının buyruğuna rağmen insan karşısında eğilmeyip saygı göstermemesi, onun aslında ne kadar asil olduğunun tüm evrene ispatıdır ve yaratıcı tarafından sınanmıştır.

İşte bu sınavı başarı ile verip tüm insanlığın ve dünya işlerinin başına geçme hakkını kazanmıştır diye düşünülür.

Melek-i Tavus nedir? Ezidiler neden ona inanıyor?

Ancak burada düşmüş meleğin sahip olduğu özellikler diğer dinlerden farklıdır. Ezidilik'te tanrı dünyanın sadece yaratıcısıdır, ancak sürdürücüsü değildir. Tanrısal iradenin vücut bulması için Düşmüş melek bir nevi aracılık rolü üstlenmiştir.

Düşmüş melek, "Melek-i Tavus" olarak adlandırılır ve bir tavus kuşu ile simgelenir. Tanrı özünde iyilikle dolu olduğundan ibadet edip onun gönlünü kazanmak gerekmez. Aksine ibadetin ona değil içi kötülüklerle dolu olana, Tavus'a yapılması ile kötülüğün en büyük kaynağından korunulur. Bu anlamda iyilik ve kötülüğün kaynağı aslında Melek Tavus'tur.

 // ya sabır
nice insanlar var giyecek elbisesi yok, nice elbiseler var icinde insan yok, şekil A da oldugu gibi...
24 Haziran 2015 14:41
olsun
 // ync
masum bir kadın. pkk lıda olsa insan acıyor be gardaş...biz acırız onlar sırtımızdan vurur......
24 Haziran 2015 Çarşamba 14:19
he
 // celal halılov
HDPYE oy veren muslumanlar dusunsuler nasıl hata etdıklerını. Malesef sonrakı pısmancılık fayda vermıyor....
24 Haziran 2015 11:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler