YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDPli vekilden skandal karara destek
HDPli vekilden skandal karara destek
16 Nisan 2015 18:53
HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, AP kararına destek çıktı ve "Doğru buluyoruz" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ermeni tasarısını kabul etme kararını değerlendirirken, "Geç de olsa, amaç farklı da olsa biz yasayı doğru buluyoruz. Kararı yerinde görüyoruz. Türkiye’nin de bunu kabul etmesi gerekiyor" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Silopi İlçe Belediyesi’nin, elindeki ihtiyaç fazlası 6 aracı ildeki başka belediyelere dağıtma törenine katıldı. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Sarıyıldız, Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni tasarısını kabul etme kararını olumlu bulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
 
"Şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık geçmişinde büyük acılar, büyük soykırımlar ve katliamlar var. 24 Nisan Ermeni soykırımı bunlardan bir tanesi, 1938 Dersim katliamı bunlardan bir tanesi. Hakeza Süryanilere ve diğer toplumsal kesimlere tek ırk, tek din, tek devlet, ulus devlet zihniyeti ile özellikle ittihatçıların eli ile büyük acılar, büyük soykırımlar yaşatıldı. Biz bunu hep kabul ettik. Çünkü bu acıları yaşadık. Kürdistan da bölgede yaşayan bizler Ermeni soykırımını, Dersim soykırımını anne babalarımızdan, dedelerimizden duyduk ve ortalık halen o zamanın toplu mezarları ile dolu. Daha dün Dersim’de 1938 katliamında toplu mezar tespit edildi. Avrupa’da kabul edilen bu tasarı gecikmiş bir karardır. Türkiye’nin de değişmek, modern, medeni bir dünyaya eklenmeme gibi bir derdi varsa, bunu açık bir şekilde kabul etmesi gerekiyor. Bundan kaçmakla bu katliamı yok sayamaz."
 
Sarıyıldız’ın konuşmasının ardından araçlar Beytüşşebap, Uludere, Güçlükonak’a bağlı Fındık belde belediyesi, Şırnak merkeze bağlı Kumçatı belde belediyesi ile Silopi’ye bağlı Görümlü ve Başverimli belde belediyelerine hibe edildi.

 

DHA

06:17
 // Ahmet
İşte kendini bilmez bir Türkiye düşmanı daha birde milletin vekili. Sen kimin vekilisi acaba senin karnende ve HDP de Türk bayrağımı var ? Yoksa başka bir devletin bayrağımı kusura bakma o topraklarda Türkiye cumhuriyet in suyu akıyor Papa'nın ve AP sunun değil sende ve seninin partiden şüpheleniyorum...
17 Nisan 2015 06:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler