YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li vekil partisini topa tuttu!
DP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, parti görevlendirmelerindeki 3-4 sembolik ismin dışında Müslüman Kürt halkının beklentilerinin karşılanmadığını söyledi.
HDP'li vekil partisini topa tuttu!
29 Haziran 2016 / 15:10 Güncelleme: 29 Haziran 2016 / 17:25

DP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.

Bugünün Şeyh Sait ve 50'ye yakın silah arkadaşının idam edilişinin 91. yıl dönümü olduğunu belirten Yıldırım, dün Mecliste Şeyh Sait ve arkadaşlarının cenaze yerlerinin devlet tarafından açıklanmasını istediğini anımsattı.

Yıldırım, gerek akademisyen gerekse sahip olduğu inanç kimliğiyle Kürt halkının hislerine ve taleplerine tercüman olmak istediğini ifade ederek, yeri geldiğinde iktidar partisine ve Cumhurbaşkanı'na yaptığı çıkışların kendi partisini eleştirmesine engel olmadığını anlattı.

Partinin geleceğini düşünerek yapıcı eleştiri hakkını kullandığına dikkati çeken Yıldırım, partide çatlak oluşturmak veya parti disiplininin dışına çıkmak gibi söylemleri kabul etmediğini bildirdi.

Yıldırım, HDP'ye oy verenlerin yaklaşık yüzde 95'inin Müslüman Kürt halkı olduğuna vurgu yaparak, "Her şeyden önce bir parti, kendisine oy ve destek veren büyük halk kitlesini toplumsal karşılıkları çok düşük olan bazı bileşenlerinin ideolojilerine uyarlamak yerine, kendini maddi ve manevi olarak o geniş halk kitlesine uyarlamalı, ona göre kendini dizayn etmeli, tavandan tabana yetkili organlarını ve teşkilatlanmasını adil bir temsil oranıyla ortaya koymalıdır." diye konuştu.

İSLAMİ DEĞERLERİ HİÇE SAYANLAR VAR

Parti görevlendirmelerindeki 3-4 sembolik ismin dışında Müslüman Kürt halkının beklentilerinin karşılanmadığına dikkati çeken Yıldırım, gerek milletvekili adayları, gerekse partinin karar organları belirlenirken inançlı seçmenin hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini anlattı.

Yıldırım, parti içerisindeki bazı bileşenlerin İslami değerleri ve kutsalları hiçe saymalarının faturasının bütün olarak HDP'ye kesildiğini belirterek, şöyle devam etti:

BAZILARIMIZ RAMAZAN'DA LGBT YÜRÜYÜŞÜNDE

"Bazı bileşenlerimizin LGBT eylemlerinde, yürüyüşlerinde Ramazan ayına hakaret edildiği bir ortamda partimiz adına orada bulunmaları ve bu hakarete ses çıkarmamaları, yapılanları benimsiyormuş gibi bir görüntü oluşturmakta. Bir bireyin oruç tutup tutmaması kendisini ilgilendiren bir durum. Ancak oruç tutana saygı gösterilmesi gerekiyor." 

ORUÇ TUTANLARIN İÇERİSİNDE...

Bazı HDP milletvekillerinin Mecilisin bahçesinde, oruç tutanların içerisinde sigara ve çay içlemelerinin de kendisini üzdüğünü ifade eden Yıldırım, oluşan bu durumun partiyi de zor duruma soktuğunu kaydetti.
 

 // Elazigli
Şeyh sait kürt değildir palunun zazalarindandir . Yaşasın büyük turkiye cumhuriyeti.Yaşasın insanlık.bu vatan i kimse bölemez....
30 Haziran 2016 02:24
ademasa76@gmail.com
 // dr derdan beril
sizin uyandığınız gibi Müslüman kürtlerinde uyanmasını diliyorum önce altan sonra siz ve şimdi ayhan bilgen ve kendisine Müslüman diyen hdpli vekillerdende aynısını bekliyoruz halk söylediğiniz gibi uyandı dwevamını diliyoruz Allah hdpkkdan Müslüman milletimizi korusun ve şerrindenuzak tutsun...
30 Haziran 2016 Perşembe 00:30
 // Mehmet
Senide sadece bunlari soyle diye oraya koydular ya....
29 Haziran 2016 23:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler