YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Tuncel: Fitne mühendisliği yapıyorlar
HDP'li Tuncel: Fitne mühendisliği yapıyorlar
27 Mayıs 2014 17:18
HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Okmeydanı'nda yaşanan olayları değerlendirirken, "AKP 12 yıldır ayrıştırıcı bir dil kullanıyor. Toplum mühendisliği değil fitne mühendisliği yapıyorlar" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, partisinin grup toplantısında konuştu. Tuncel, Cannes Film Festivali'nde Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye ödülünü alan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ı kutladı.

HDP'li Tuncel, Mavi Marmara baskını davasında bazı İsrailli yetkililer hakkında çıkarılan tutuklama kararını değerlendirerek şunları kaydetti;

"İsrail Genelkurmay Başkanı için yakalama kararı çıkaran bu ülkenin mahkemeleri, Robosky'nin sorumluları hakkında yakalama kararı çıkartmıyor. Türkiye böyle bir ülke. Herhalde İsrail de Robosky katliamının failleri için yakalama kararı çıkartır" dedi.

Tuncel, Ağrı'da seçimlerin yeniden yapılacağını hatırlatarak, ""Korkunun ecele faydası yok. Ağrı bizimdir bizim kalacak" dedi. Soma'da yaşanan maden faciasını değerlendiren Tuncel; "Biz Soma'nın peşini bırakmayacağız. Siyasi sorumlulukta olanlar istifa etmeli."

Lice'deki olaylar

Lice'de 4 gündür devam eden olaylara değinen Tuncel; "Lice'de halkımız direniyor. Lice'de 4 gündür olaylar yaşanıyor. Orada halk, askerle gerilla karşı karşıya gelmesin diye çadır kurmuş, yollar kapatılmış. AKP hükümetinin buna dair tek bir sözü yok. Madem çözüm süreci devam ediyor, niye kalekollar yapıyorsunuz? Madem barış olacaksa niye bunları yapıyorsunuz? Kalekol yapma zamanı değil. Yapmanız gereken, demokratik müzakere yasasını çıkarmak ve bu ülkede demokrasi mücadelesini güçlendirmek, demokratik siyaset alanını açmaktır. Başbakan bugün grup konuşmasında 'Diyarbakır'da aileler oturmuş, HDP'liler gitsinler o çocukları da alsınlar' diyor. Sayın Başbakan siz söz vermediniz mi 'barış olacak bir daha savaş olmayacak' diye. Kürt halkı bekliyor o çocukları, dağdan gelsin, demokratik siyasete katılsın diye. Ne yapacaksınız şimdi? Mesele BDP'nin, HDP'nin meselesi midir? Biz istiyoruz ki bütün insanlar gelsin demokratik siyasete katılsın, zindanlar boşalsın, insanlar dağa gitmesin, dağdakiler gelsin burada siyaset yapabilsin ama hiçbir adım atmıyorsunuz. Paris cinayetlerinin hesabını vermeden demokratik barış süreci geliştirilemez. Çözüm sürecini garanti altına alacak adımlar atılmıyor. Çözüm süreci konusunda iradeniz var mı, samimi misiniz? O zaman gerekli adımları atın. Aksi takdirde sizin samimiyetinizi sorgulayacağız" dedi.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler