YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Tan: Bu sürecin devam etmesi...
HDP'li Tan: Bu sürecin devam etmesi...
12 Kasım 2014 16:14
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Çözüm sürecinin devam etmesi, barışın sağlanmasını isteyen herkesi sevindirir. Yeter ki oyalama, kandırmaca olmasın, ipe un serilmesin" dedi.

Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını meşru ve doğru görmenin mümkün olmadığını belirterek, şiddetle kınadığını söyledi.

Bütün İslam aleminin bu konuda duyarlı olmasını isteyen ancak bunun lafta kalmaması gerektiğini belirten Tan, "Başbakan ve Cumhurbaşkanı her gün en duygusal, en lirik, en tepkisel konuşmaları yapıyorlar ama bulundukları makam şikayet değil icraat makamı. Bunların yeterli olduğunu düşünmüyorum. Siz 80 milyonluk ülkenin sinerjisiyle, gücüyle sadece konuşamazsınız. Siyasi, ekonomik, kültürel, ticari olarak ne yapabiliyorsanız onları yapın" diye konuştu.

Filistinlilere direnmeleri çağrısında bulunmanın vicdanlara sığmayacağını ifade eden Tan, insanların ölüme teşvik ve tahrik edilmemesi çağrısında bulunarak, "İsrail'in de bu katliamlara son vermesi lazım. Filistinliler'in bütün meşru hakları tanınmadan, işgal edilmiş topraklardan çıkılmadan barış sağlanamayacaktır" görüşünü paylaştı.

Tan, çözüm süreciyle ilgili bir soru üzerine, "Bu sürecin devam etmesi, barışın sağlanmasını isteyen herkesi sevindirir. Ancak sürecin gerçek anlamda yürümesi lazım. Somut sonuçlar elde edilmesi lazım. Eğer böyle bir mutabakat varsa bu bizi sadece sevindirir. Yeter ki oyalama, kandırmaca olmasın, ipe un serilmesin" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler