YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Paylan ifade verdi
HDP'li Paylan ifade verdi
11 Ocak 2018 19:31
HDP İstanbul Milletvekili Paylan, "Türkiye merkezli bir yapının Avrupa'daki Türk vatandaşlarına yönelik suikastlar düzenleyeceği" yönündeki iddiasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın, 20 Aralık 2017'de TBMM'de yaptığı basın açıklaması üzerine 22 Aralık 2017'de soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve avukatıyla Ankara Adliyesi'ne gelen Paylan, soruşturma savcısına "tanık" olarak 1,5 saat süreyle ifade verdi.

Çıkışta açıklama yapmayacağını bildiren Paylan ve beraberindekiler adliyeden ayrıldı.

SORUŞTURMA
Garo Paylan, 20 Aralık'ta TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa'da Alevi, Ermeni veya Kürt kökenli vatandaşların bulunduğuna dikkati çekerek, "Son dönemdeki baskıcı uygulamalar dolayısıyla binlerce akademisyen, gazeteci, siyasetçi, kanaat önderinin Avrupa'da yaşamak durumunda bırakıldığını" söylemiş ve "Türkiye merkezli bir yapının, bu kişilere yönelik suikastçıları harekete geçirdiğini" iddia etmişti.

Paylan, söz konusu istihbaratı aldığı kaynağı ve kimlerin hedef alındığını söyleyemeyeceğini belirterek, "Bu tip cinayetlerde mesele sansasyon yaratmaktır. Sizler de bunu tahmin edebilirsiniz. Hangi isimler üzerinden sansasyon yaratılabilecekse liste o yöndedir. Ellerinde bir liste olduğu iddiası var." demişti.

MİT, emniyet ve ilgili bakanlara gerekli bilgileri verdiğini anlatan Paylan, "Ogün Samastvari 3 suikastçının devrede olduğuna ilişkin ham bir bilgi var. Bizim meselemiz o 3 tetikçi değil, o 3 tetikçiye 'Öldür' diyenlerin durmasını istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

 // Fahrettin D.
Kaynağı belirsiz provakatif açıklama. Ben bunu ülkemizde geçmişte tezğahlanmış cinayetlerin yine yabancı istihbarat ve terör odaklarınca dışarıda yapılacağına ve Türkiye'yi bu yolla karalayacak karanlık zeminler oluşturulacağını işaret sayıyorum....
11 Ocak 2018 23:58
 // Necati
Herkes bir oluşuma sırtını dayayıp hak etmeden meclise girebilir ancak her vekil ettiği yemine rağmen gerçekten ülkesinin çıkarlarını ön planda tutan vatan sevdalısı olamaz. Hatta kimileri tam tersi işlere alet olur. Tarih bunun sayısız örnekleriyle doludur....
11 Ocak 2018 23:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler