YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li milletvekilinden ilginç istek
HDP milletvekili Garo Paylan, köprü ve otoyolların Hristiyan, Musevi, Ezidi ve diğer dinlerin bayramlarında da ücretsiz olması gerektiğini söyledi
HDP'li milletvekilinden ilginç istek
15 Temmuz 2015 / 21:00 Güncelleme: 16 Temmuz 2015 / 08:39

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Paylan'ın soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

İstanbul'da trafik kabusu bayramdan önce başladıİstanbul'da trafik kabusu bayramdan önce başladı
“Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramlarında, bir bayram jesti olarak vatandaşların bayram süresince köprü ve otoyollardan geçişleri ücretsizdir.

Bu uygulamayı doğru bulduğumu, kamu malları ve altyapı kullanımında vatandaştan ücret alınmaması gerektiğini belirtmek isterim. Ancak Ramazan ve Kurban bayramına yönelik bu uygulama, bizlere Türkiye’de Hristiyan, Musevi, Ezidi vd. dinlere mensup vatandaşlar olduğu gerçeğini de unutturmamalıdır.

Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sadece Ramazan ve Kurban bayramını değil; Noel, Paskalya, Roş Aşana ve Çarşamba Sor gibi dini bayramları da kutlamaktadır. Ancak Anadolu’da binlerce yıldır kutlanan bu kadim bayramlar, bugün devlet nezdinde yok sayılmaktadır.

Anayasaya ve evrensel demokratik normlara göre devlet her dine ve her vatandaşına eşit yaklaşmalıdır. Bu yüzden Ramazan ve Kurban bayramlarındaki bu uygulama Hristiyan, Musevi, Ezidi vd. dinlere mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dini bayramlarını da kapsamalıdır.

-Ramazan Bayramları ve Kurban Bayramlarında alışılageldik olan bu uygulama, Hristiyan, Musevi, Ezidi vd dinlere bağlı mensup vatandaşların, Noel, Paskalya, Roş Aşana, Çarşamba Sor vb. dini bayramlarında neden yürürlüğe konulmamaktadır?

-Benzer uygulamayı Hristiyan, Musevi, Ezidi, vd. dinlere mensup vatandaşların dini bayramlarında da yürürlüğe koyma konusunda, Bakanlığınız nezdinde yapılan veya devam eden bir çalışma var mıdır?

-Böyle bir çalışma yapılıyorsa hangi aşamadadır? Böyle bir çalışma yapılmıyorsa bunun gerekçesi nedir?

-Bu durum sadece Müslüman olan Türkiye vatandaşlarına yönelik özel bir durum mudur?

-Bu durum, Anayasa’nın “Kanun Önünde Eşitlik” başlığı altındaki 10. maddesine aykırılık taşımakta mıdır?” 

Boş is
 // mustafa
Noel ve paskalya niye yok Yahudiler şuanda niye yok Budist sinda niye yok....... çeşitli şeylere inananlar şuanda niye yok derse 365 gün tatil beleş 1 gün çalışırız. biraz akıllı olun akıllı laf olsun diye konusulmax...
16 Temmuz 2015 00:29
haber değeri yok bence
 // ersa
haber olsun diye yazılmış...
16 Temmuz 2015 00:07
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler