YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Kaplan'dan IŞİD çağrısı
HDP'li Kaplan'dan IŞİD çağrısı
10 Temmuz 2014 14:02
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Hükümeti, IŞİD çetelerine karşı açıkça tavır koymaya ve bu saldırganlık karşısında caydırıcı tavır almaya davet ediyorum" dedi.

Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, IŞİD'in, çok kritik bir noktada, Suruç'un karşısında olan Kobani'ye saldırılarının devam ettiğini söyledi.

Türkiye sınırında bu kadar ciddi bir olay yaşanırken, Hükümet ve medyanın bu konuda duyarlı olmadığını, olasılıklar konusundaki tehlikeyi görmediğini iddia eden Kaplan, "Karanlık ve cani güçlerin desteklediği, kafa kesenlere, ciğer söküp yiyenlere, vahşetin her türlüsünü sergileyenlere karşı, müslümanım diyenlerin daha çok sesini çıkarması gerekiyor. Eğer bu konuda hassasiyeti olan insanlar, yöneticiler, çok etkili monşerler susuyorsa, bu suskunluğun arkasında mahçup gizli bir ortaklığın ruh hali yatıyorsa, bu tehlike ilk başta kendilerini vuracaktır" diye konuştu.

Kaplan, Habur'da ticaretin büyük ölçüde gerilediğini, bu sıkıntının Türkiye'nin ekonomisini sarsacağını savunarak, şunları söyledi:

"AKP'nin ilk 10 yılda övündüğü ekonominin dibe vuracağı büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Hükümeti, IŞİD çetelerine karşı açıkça tavır koymaya ve bu saldırganlık karşısında caydırıcı tavır almaya davet ediyorum. Eğer çözüm süreci ise Ortadoğu'da birlikte yaşamaksa, bugün susma günü değildir. Başbakan, bu konuda derhal açıklama yapmalıdır. Kürtlere yapılan bu saldırılar karşısında, en acil sağlık malzemesi ve çocuk mamalarına kadar konulan ambargo çözüm sürecine hizmet etmiyor, bunun kaldırılması lazım. İnsani yardımların sınır kapılarında tutulmaması lazım. IŞİD'e kapıları açanların Kürtlere kapıları neden kapattığını açıklaması lazım. Oradaki yangın eğer söndürülmezse bu bizi de vurur."

Hasip Kaplan, yarın görülecek faili meçhul cinayet dosyasına, devletin derinliklerinde kaybolan bir belge girdiğini ifade ederek, "Faili meçhullarla ilgili 13 sayfalık orijinal belge dehşet vericidir" dedi. 

Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birinci turda seçildiği ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'ten mazbatasını alıp kürsüde yemin ettiği zaman Hükümetin düşeceğini iddia ederek, yeni Hükümeti yeni seçilen Cumhurbaşkanı'nın atayacağını belirtti.

Bir soru üzerine "28 Şubatçıların paralelcilerle birlikte olduğunu ve birlikte çalıştıklarını" ileri süren Kaplan, "28 Şubat özünde partimize yönelikti, ondan sonra irticai faaliyetlerle ilgili çalışma vardı" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler