YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Kaplan: "Biz çözüm sürecine mahkumuz"
HDP'li Kaplan: "Biz çözüm sürecine mahkumuz"
14 Kasım 2014 14:31
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Biz çözüm sürecine mecburuz, mahkumuz; Hükümet daha çok mecbur vemahkumdur. Türbülansı aşmak siyasetçilerin görevi" dedi.

Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dün Adalet Komisyonu'nda kabul edilen "Yargı Paketi"yle her türlü muhalefeti sindirmek için taşınmazlara, hak ve alacaklara el koyacak bir düzenleme getirildiğini savundu.

Bu pakete "yargı paketi" demenin mümkün olmadığını belirten Kaplan, şunları söyledi:

"Bu paket, AK Parti Hükümetini koruma kanunudur. İlk defa bir hükümet kendini korumak için kanuni düzenlemeler yapıyor. Hükümet halk arasında korku, panik yaratmak istiyor. Seçime kadar başını kaldıranın kafasına vurmak; bütün kolluk ve silahlı güçleri kendi ideolojisi doğrultusunda şekillendirmek; suç işleyen kamu görevlilerini koruma, kollama ve terfi ettirmek üzere kendi sistemini kuruyor. Bir eksik var; bence bu kanuna 'yeni yapılan saraya büyük bir sur yapılmalı' diye bir madde de ekleselerdi, kedilerini korumayı tamamlamış olacaklardı."

Siyasi partilere Hazine'den yardım yapıldığını ifade eden Kaplan, HDP'ye bir kuruş para verilmediğini kaydetti.

"Kenan Evren bile bunlardan insaflıydı" ifadesini kullanan Kaplan, "Bizim de 4 milyonun üstünde seçmenimiz var ve onlar da vergi veriyorlar. Hakkımızı helal etmiyoruz. Zehir, zıkkım olsun. Böyle ayrımcılığa, dışlayıcılığa, eşitsizliğe de lanet olsun. Adil temsil anlayışları buysa, batsın bu anlayışları" diye konuştu.

Kaplan, "çözüm sürecinde türbülans aşıldı mı " sorusuna, "Biz çözüm sürecine mecburuz, mahkumuz. Hükümet daha çok mecbur ve mahkumdur. Bunu aşmak siyasetçilerin görevi" karşılığını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler