YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat nereli? Nerenin milletvekili?
HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat nereli? Nerenin milletvekili?
21 Kasım 2015 12:37
Meclise giren partiler meclis başkanı adaylarını tek tek açıklıyor. HDP, Dengir Mir Mehmet Fırat'ı aday olarak gösterdi. Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir, nerelidir ve nerenin milletvekilidir?

HDP'nin etkin isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir? Nerelidir? ve nerenin mileltvekildir? Siyaset hayatının renkli isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP'nin meclis başkanı adayı olarak yeniden gündemde. HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir? Nerelidir ve hangi ilimizin vekildir?

HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat ,  Adalet ve Kalkınma Partisi eski genel başkan yardımcısı ve kurucularındandır,

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın kısa biyografisi:

Dengir Mir Mehmet Fırat, 8 Ağustos 1943'te Adıyaman Kâhta'da doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Münevver'dir.

Çiftçi ve Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Serbest avukatlık, çiftçilik ve ihracatçılık işiyle uğraştı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Kurucular Kurulu Üyesi oldu.
21. Dönem Adıyaman, 22. Dönem Mersin Milletvekili.

İngilizce bilen Fırat, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın hayatı:

Dengir Mir Mehmet Fırat (d. 8 Ağustos 1943, Kahta, Adıyaman, Türkiye), avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 21., 22., 23. ve 25. dönem milletvekili olan Fırat, Adalet ve Kalkınma Partisi eski genel başkan yardımcısı ve kurucularındandır. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri sonucu HDP Mersin milletvekili seçilmiştir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Çiftçilik, Serbest Avukatlık, İhracatçılık, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı, XXI. Dönem Adıyaman, XXII.ve XXV. Dönem Mersin, XXIII. Dönem Adana Milletvekilidir. Alman asıllı Kristen (Zozan) Fırat ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa Kavi aşiretinin önde gelen isimlerindenmiş. I. ve II. dönem Malatya, III. dönem Kars milletvekilidir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat üç dönem milletvekilliği ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği yapmıştır. Halasının oğlu Mehmet Sırrı Turanlı XI. dönem Adıyaman milletvekilliği ve Adıyaman senatörlüğü yapmıştır.

2000 yılında Fazilet Partisi'nden cumhurbaşkanlığına aday oldu.

The New York Times'da yer alan "Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı, dini yaşama biçimleri bir gecede ortadan kaldırıldı" şeklindeki sözlerinden dolayı büyük tepki topladı.

Dengir ismi Kürtçe'de "büyük ses"; Mîr ise Kürtçe'de "Bey"anlamına gelir. Mir Mehmet, Fırat'ın 19 göbek önceki dedesinin ismidir. Kürt kökenli olan Fırat, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın dedesi M. Kemal Atatürk tarafından madalya verilmiştir. Soyadı benzerliğinden dolayı, Şeyh Said'in torunlarıyla karıştırılsa da, Şeyh Said'in torunlarıyla bir ilgisi yoktur.[kaynak belirtilmeli]Türk Tarih Kurumu'nun eski başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu'nun Anadolu Aşiretleri adlı kitabında, Fırat'ın mensup olduğu Rişvan Aşireti'nin Kürt değil, Türk olduğu öne sürülmüştür.

2015 yılında Halkların Demokratik Partisi'ne katılmış ve 2015 seçimleri için milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir.

22 Haziran 2015 tarihinde Halkların Demokratik Partisi tarafından 30 Haziran 2015'te yapılacak TBMM başkanlık seçimleri için TBMM başkan adayı olarak gösterildi. Seçimde 1. turda 81, 2. turda 80 ve 3. turda 78 oy alarak seçimi kaybetmiştir. 4. tura, 3. turda 4. olduğu için; yani 1. veya 2. olamadığı için katılamamıştır.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler