YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Bilgen'den itiraf gibi açıklama
HDP Eş Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen, IŞİD bahanesi ile izinsiz sokak gösterilerine çağrıdan sonra ölen 40'ın üzerinde vatandaş için; "Keşke o kadar kişi ölmeseydi" dedi.
HDP'li Bilgen'den itiraf gibi açıklama
23 Ekim 2014 / 08:10 Güncelleme: 23 Ekim 2014 / 08:30

Kanal A'da yayınlanan ve Mehmet Toprak'ın sunduğu 'Sınır İhlali' programının bu haftaki konuğu HDP Eş Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen idi.

Bilgen, bölgedeki çatışmalara,Kobani eylemlerine, IŞİD tehdidine ve YPG'nin neden askeri güç değil de silah yardmı istediğine değindi.

Selahattin Demirtaş'ın olaylar öncesindeki Amerika ziyaretinin önceden planlanmış ve rutin bir ziyaret olduğunu belirten Bilgen, şöyle konuştu.

Sahiden sürecin görüşmelerle olumlu şeyler yaşadığı zamanlar yaşandığı gibi taraftarların birbirlerini suçladığı zamanı da görüyoruz. Birbirlerini tasfiye etmek yerine hep birlikte çözüme ulaştırmak gerek.

Siz, 'Ben bunu silahla bitiremedim, masa başında bitireceğim' derseniz, bu güvensizlik yaratır. Hem de en küçük provokasyon sizin bu süreci sabote eden pozisyona düşmenize neden olur.

Selahattin Demirtaş'ın ABD ziyareti çok önce planlanmış bir ziyaretti. Bunu herkes biliyordu. Kobani'ye destek arama da bu ziyaretin bir parçasıydı.

Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu halkı tüm dünyadaki Müslüman halklarından yardım istedi. Bu da onun gibi bir şey. Kamuoyunun gözünden kaçan bir şey var. YPG'nin son derece sıkışmış olduğu bir durumda, üç tarafı ağır silahlarla çevrili, yakın çatışmanın mümkün olmadığı, havan ve toplardan dövüldüğü dönemde, başka kanallardan silah temin ettiğini, birkaç gündür Amerika'nın havadan yaptığı silah desteğinden önce dengeler değişti.

"Amerika kendisi çizip, kendisi oynamıyor"

Bildiğim bilgilerden hareketle şunu iddia ediyorum ki, bölgede nasıl İran'ın hesapları varsa, Esad'ın hesapları varsa, Çin ve Rusya'nın da planları, hesapları var. Amerika sadece kendisi çizip kendisi oynamıyor. Bu coğrafyada Amerika'nın her istediği olsaydı Irak ve Suriye'de başka şeyler olurdu. Bölgede başka güçler var. Siz sahip çıkmazsanız, bunu Amerika, Fransa, diğer batı ülkeleri ve Türkiye için söylüyorum, Kürtlerin başka destekler bulduğunu, bulabildiğini bence herkes gördü.

Rojava'da Kürtlerin nasıl pozisyon alacağı konusunda son birkaç yıldır tartışılıyor. Eğer İstanbul'da, Antalya'da yapılan muhaliflerin toplantılarına YPG çağrılsaydı, Kürtlerin varlığı kabul edilseydi bugün bunları konuşuyor olmazdık.

Rojova'yı yönetme konusunda anlaşmazlık oldu. Muhalifler Kürt sorununa somut çözümle gelmediler. YPG kendi yönettiği bölgede kendisi hakim olmak istiyor. Askeri gücün yerine silah yardımını tercih ediyor.

HDP'nin Kobani çağrısı

Kitle gösterilerinin kontrolünün ne kadar zor denetlenebildiği konusunda hepimizin bildiği şeyler var. Şüphesiz keşke birkaç gündür yaşanan atmosfer, 10-15 gün önce olsaydı ve 40'ın üzerinde insan hayatını kaybetmeseydi.

Ama burada sadece göstericileri ya da o çağrıyı yapan HDP'yi konuşursak yanlış yaparız. İnsan hakları dernekleri ve bizim tespitlerimize göre 48 civarında insan hayatını kaybetti. Hüda-Par'a göre onun üzerinde insan kendi partilerinden hayatlarını kaybetti. Hayatını kaybeden polisler var. Yaklaşık 30 insan gösterilerde hayatını kaybetti.

Demirtaş ve beraberindeki heyet olayları yatıştırmak için sağduyu çağrısı yaptı. Diğer çağrısı için özür ve görüşmeler varken bile bunu sabote etmek için hadiseler yaşanıyor. Bugün Bingöl'deki olay, Adana'daki olay (gazete dağıtan kişinin arkadan vurularak öldürülmesi)... Bu olaylarda faillerin bulunması devletin görevidir, Mecliste komisyon kurulur, hangi gösteride hangi kamu malına zarar verildi ya da kim, neden hayatını kaybetti, kim kimin tarafından öldürüldü vd örneklerle ilgili olaylar ortaya çıkarılır.

Bu ülkede çete olmuş, belli güçlerin içine sızmış ve olay yaratan bir grup olduğunu görmemiz gerekiyor.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler