YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP:"Filistin davasının yanındayız"
HDP:"Filistin davasının yanındayız"
24 Temmuz 2014 02:03
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İsrail'in Gazze’ye saldırılarına ilişkin, "Filistin davasının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz" dedi.

Bodrum'da, parti üyeleriyle bir araya gelen Yüksekdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı makamını Çankaya Köşkü'nden ibaret görmemek gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemine değinen Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Çankaya'yı bir milli şef düzeni, milli şef pozisyonu görmemek gerekiyor. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Çankaya'ya baktığında gördüğü gibi sadece dar, sınırlı hakem bir kuruluş olarak görmeme, suya sabuna dokunmama makamı olarak da değerlendirmemek gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı makamı da cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası da Türkiye halklarının değişim isteğine yanıt veren, değişim dinamikleri üzerinden yükselen bir siyasi çizgi geliştirmek ve açığa çıkarmak durumundadır. Biz Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklerken, bu değişim gücünü açığa çıkaran bir seçeneği oluşturduğu için destekliyoruz. Türkiye halklarının ziyadesiyle bu seçeneğin gelişmesine ve büyümesine ihtiyacı var."  

Suya sabuna dokunmadan, ya da sadece milli şef düzeni kurma görüş açısıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ele alınmayacağını ifade eden Yüksekdağ, "Böyle bir darlığa Türkiye toplumu mahkum edilemez. Mecbur edilemez. Halkların demokratik partisinin desteklediği seçenek ve şahsiyet Selehattin Demirtaş, mahkum olmadığımızın, mecbur olmadığımızın bir ifadesidir" diye konuştu.

 Yüksekdağ, İsrail'in Gazze’ye saldırılarını da değinerek, şunları kaydetti:

"Filistin'e dönük saldırı ve Gazze halkı üzerinde uygulanan zulüm elbette tarihte eşine, örneğine az rastlanır vahşetlerden birisidir. Nefretle kınıyoruz. Lanetliyoruz. Filistin ve Filistin halkının özgürlük, kurtuluş davası, HDP'nin ve onu oluşturan siyasi geleneğin mücadele sahası olmuştur. Yıllar boyunca Türkiye'nin Türk ve Kürt devrimci sosyalistleri Filistin'de, Filistin halkıyla savaşmıştır. Şu an Filistin mezarlıklarında Filistinli Arap halkımızın yanı sıra Türk ve Kürt şehitlerimizin iç içe duran mezarlıkları vardır. Biz her zaman Filistin davasının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Ancak sorun şu; Türkiye devleti ve Türkiye siyaseti Filistin davasının neresinde duracak? Veya bu saldırılar karşısında nasıl bir pozisyon alacak? Yanıt verilmesi gereken hayati soru budur. Biz AK Parti hükümetinden ve Sayın Başbakandan gerçek bir cevap istiyoruz. Haykırmalar, lanetlemeler, bağırmalar, çağırmalar değil, gerçek adımlar bekliyoruz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler