YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den seçim sürecinde sağduyu çağrısı
HDP'den seçim sürecinde sağduyu çağrısı
30 Temmuz 2014 17:16
HDP İstanbul İl Örgütü, cumhurbaşkanı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkı sağduyuya davet etti.

HDP İstanbul İl Örgütü'nden, Kağıthane Nurtepe'de seçim çalışması yapan HDP'li grup ile Halk Cephesi üyeleri arasında çıkan kavgaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, gerginliğin bugün de diğer mahallelere taşınarak sürdürülmeye çalışıldığı, bunun parti açısından kabul edilebilir olmadığı belirtildi.

HDP'nin, Türkiye'nin demokratikleşmesi mücadelesini sürdürdüğü aktarılan açıklamada, bu mücadelede herkes için demokrasi taleplerinin, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedefli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "HDP, hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Özgür Demokratik Alevi Derneği'nin standına yapılan engelleme ve saldırı bu anlamda kabul edilebilir değildir" ifadesine yer verildi.

Bu anlamda HDP ve bileşenlerinin, farklı halklar ve inanç gruplarıyla karşı karşıya getirilmesinin, düşmanlaşma yaratma doğrultusundaki girişimlerin kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini hiçbir kışkırtmaya yol vermeksizin sürdürecektir. Bugün Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşanacak her tür gerginlik egemen güçlere yarayacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler