YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den PKK'ya silah bırakma çağrısı
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci’ne ilişkin gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde HDP heyeti ile bir araya geldi.
HDP'den PKK'ya silah bırakma çağrısı
28 Şubat 2015 / 11:47 Güncelleme: 28 Şubat 2015 / 12:44

Saat 11.00 sıralarında başlayan görüşmeye Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken katıldı. Görüşme sonrası Pervin Buldan açıklama yaparak, "Hükümet yetkilileriyle beraber açıklama yapacağız" dedi.

Görüşme sonrasında konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusundaki açıklamayı önemli görüyoruz" dedi.

Akdoğan sözlerine şöyle devam etti:

- Silahların devre dışı kalması demokratik gelişime hız katacaktır. Süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız.

- Çözüm sürecinde, samimiyet, cesaret ve kararlılıkla sonuca ulaşacağımızı biliyoruz.

- Demokrasilerde halkın desteğini alan düşünceler, görüşler ve politikalar değer kazanır. Biz de milletimizin hayır duası ve desteğiyle süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız. Yeni anayasayı bir çok köklü ve kronik sorunun çözümüne önemli bir fırsat olarak görüyoruz.

HDP heyeti adına Sırrı Süreyya Önder açıklama yaptı

Önder, Çözüm Süreci'ne ilişkin, "Beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri, gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek, emek veren ve verecek olan tüm demokrasi güçlerini selamlıyoruz" dedi.

Önder sözlerine şöyle devam etti:

Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan'ın temel belirlemesi de şudur: Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken, demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır.

10 maddelik bildiri

Bu açıklamayı yapan Önder, daha sonra 10 maddelik bildiriyi okudu.

- Demokratik siyaset tanımı ve içeriği

- Demokratik çözümün yerel boyutlarının tanımlanması

- Özgür vatandaşlığın güvenceleri

- Kadın kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri

- Kimlik kavramı ve tanımı ve tanınmasına yönelik anlayışın geliştirilmesi

- Ortak vatan ve milletin demokratik ölçülerle tanımlanmadı

- Demokratik hamlelerin içleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa

- Tarihi gelişmelerin hayat geçirilmesi için bir çatışmanın elzem olduğuna şüphe yoktur. Tüm demokratik çevreleri gelinen bu demokratik ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakınız.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler