YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den olay çıkaracak 'Ermeni' teklifi
HDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, TBMM'ye çok tartışılacak “Ermeni soykırımı için özür dilensin" teklifi sundu.
HDP'den olay çıkaracak 'Ermeni' teklifi
27 Kasım 2014 / 07:10 Güncelleme: 27 Kasım 2014 / 07:52

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) olay yaratacak bir teklif sundu.

Sebahat Tuncel, çok tartışılacak teklifinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'te Ermeni soykırımı için özür dilesin” dedi.

HDP'li Sebahat Tuncel, kanunun gerekçesinde şöyle dedi:

“Türkiye’de toplumsal barışın sağlanmasının ve devlet ile toplumun yeni bir toplumsal sözleşme ile bir gelecek tahayyülü sunmasının önünde, son zamanlarda gündeme 38 Dersim katliamı yanı sıra yaşanmış pek çok insanlığa karşı işlenen suç bulunmaktadır.

Dersim dışında Maraş, Sivas, Çorum Katliamları, Ermenilerin soykırıma uğratılması, 12 Eylül askeri darbesi ile tüm muhalif kesimlere yönelik devlet teröründen kaynaklı işlenen insanlık suçları gibi pek çok yaşanmış olay bulunmaktadır.”

"Olayın yaşandığı yerde de özür metni okunsun"

Kanun teklifine göre devlet adına Cumhurbaşkanı, TBMM’de resmi olarak özür dileyecek. Ertesi gün Cumhurbaşkanı olayın yaşandığı yerde de özür metnini okuyacak.

Devletin elindeki tüm arşivler açılacak

Özür dileme resmi olarak yapıldıktan sonra en fazla 1 yıl içerisinde, konuya özgü TBMM’de yasa ile Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurularak, devletin elindeki tüm arşivler açılacak.

Ulusal yas

Teklif maddi ve manevi tazminat verilmesini ve yasal düzenlemeler yapılmasını da öngörüyor. Teklifte ayrıca olayın yaşandığı günün “Ulusal Yas” olarak ilan edilmesi de isteniyor.

"Devlet teröründen kaynaklı işlenen insanlık suçu"

Teklifin gerekçesi incelendiğinde 1937-38 Dersim, Maraş, Sivas, Çorum katliamları, 12 Eylül askeri darbesi “devlet teröründen kaynaklı işlenen insanlık suçu” olarak değerlendirildi.

Özür borcu
 // Yahya RAMİ
Tam PKK her yönüyle bitirilmek üzereyken, anlamsız bir şekilde "Çözüm Süreci"ni başlatan ve aslında PKK'nın yeniden kendini toparlamasına ve terör örgütünün kürtlerin tek temsilcisi gibi algılanmasına yarayan bu süreçte, bunlar gibi teröristleri ve hainleri muhatap aldığı için Hükümetin bir özür borcu da halka olmalı!... ...
27 Kasım 2014 Perşembe 11:55
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler