YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den Öcalan görüntü versin talebi
HDP'den Öcalan görüntü versin talebi
11 Mart 2015 15:42
HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Öcalan'ın Nevruz mesajının görüntülü ya da sesli olması için talepte bulunacaklarını açıkladı.

Diyarbakır Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Seydi Fırat ise, 16 yıldır Kürt halkının Abdullah Öcalan'ın sesini duymadığını ve böyle bir özlem içerisinde olduğunu ifade ederek, "Bence bu özlem gerçekleşecektir" dedi.

HDP Grup Başkan Vekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır Nevruzunda göndereceği mesaj ile ilgili tartışmaları DHA muhabirine değerlendirdi.
Buldan, hükümet ve devlet heyeti ile yapacakları ilk görüşmede, Diyarbakır Nevruzu için Abdullah Öcalan'dan görüntülü veya olmasa sesli bir mesaj verilmesini gündeme getireceklerini belirterek, "Çünkü, bu halkın talebidir. Artık sayın Öcalan'ın kitlelere ve halka kendisinin hitap etmesini istiyoruz. Bu sesli de olabilir, görüntülüde olabilir. Tabi tercihimiz görüntülü mesajın verilmesidir. Sayın Öcalan'ın Nevruz mesajını kendi sesi ile mesajını duyurmasının daha anlamlı ve önemli olacağını düşünüyoruz. Talebimizi yapacağımız ilk görüşmede hükümet ve devlet yetkilileri ile paylaşacağız. Umarım buna izin verilir, bu barış sürecine çok büyük katkı da sağlar" dedi.

Buldan, Öcalan'dan gelecek görüntülü ya da sesli mesajın barış sürecinin ilerlemesi anlamında pozitif bir havada yaratacağını da ifade ederek, "Henüz bir şey yok ama, halkımızın talebidir, ilk görüşmede dile getireceğiz. Bugüne kadar 'bu Nevruz'da olsun' diye ciddi anlamda söylemedik. Ama, bu Nevruz artık bunun zamanı bence. Ortak açıklama yapıldı, iyi bir hava ve ortam var, bu atmosfere çok daha iyi bir hava katabileceğini inanıyoruz ve bu ortak açıklamanın üzerine sayın Öcalan'ın sesli yada görüntülü mesajının anlamlı olacağını düşünüyoruz ve bunun sayın Öcalan'ın en büyük hakkı olduğunu düşünüyoruz. Artık böylesi bir süreçte insanlar sayın Öcalan'ın kendi sesini duymak istiyor ve sayın Öcalan da kendi sesi ile insanlara hitap etmek istiyor. Bunun tam zamanı olduğunu düşünüyorum"diye konuştu.

Diyarbakır'da yapılacak olan Nevruz kutlamaları için hazırlıklarını sürdüren Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Seydi Fırat, Nevruz kutlamalarının yapıldığı sahayı yeniden düzenlediklerini, bu yıl büyük kitlesel katılıma hazırlık yaptıklarını söyledi.

Fırat, bu yılki Nevruz'un barış, kardeşlik ve çözüm Nevruzu olarak damgasını vuracağınıda ifade ederek, "2013'ü çok aşan bir Nevruz olacaktır. Adaletten, demokrasiden, barıştan yana olan özlemi olan herkes Diyarbakır Nevrozunda buluşacaktır. Bu Nevruzda da dünyanın gözü Diyarbakır Nevruzunda olacaktır. Halkımızın Abdullah Öcalan'ın bulunduğu İmralı'dan görüntülü bir mesaj bekliyor. Bu artık olması gereken bir durumdur. Barış sürecinde çok önemli bir merhaleye geldik. Yazılı mesaj tabi ki çok önemli, kıymetli değerli ama 16 yıldır Kürt halkı kendi liderinin sesini duymamıştır, duymuyor. Dolayısıyla Kürt halkının böyle bir özlemi var. Kendi liderinin ve sayın Öcalan'ın sesini duyma özlemi vardır. Bence bu özlem gerçekleşecektir. Bu konuda umutluyum"diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler