YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den Köşk için sürpriz aday
HDP'den Köşk için sürpriz aday
20 Haziran 2014 15:35
İktidar partisinin adayının Başbakan Erdoğan olacağına kesin gözüyle bakılırken HDP'nin ne yapacağı ise merak konusu.

HDP Cumhurbaşkanlığı yarışında hala isim açıklamadı. Partinin genel görüşüne bakıldığında Selahattin Demirtaş'ın aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor fakat kulisler arayışta devam edildiğini söylüyor.

Kürkçü, Selahattin Demirtaş haberini yalanladı
 
Bazı haber sitelerinde çıkan Selahattin Demirtaş'ın adaylığının kesinleştiği haberlerinin tamamen yalan olduğunu belirten Ertuğrul Kürkçü, aday belirleme çalışmalarının hala devam ettiğini belirterek, "adayımızın kesinleşmiş olduğu haberleri hem mantık, hem siyaset, hem de hukuk dışı" dedi.
 
Rıza Türmen'e teklif götürülmüştü

 
PROF. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasıyla HDP-BDP cephesi de hareketlenmiş ve HDP'nin kendi partisinden olmayan bir aday göstereceği konusu gündeme gelmişti.
 
İhsanoğlu’nun adaylığına tepki gösteren CHP milletvekilleri ile sol/ sosyal demokrat tabanının da desteğini alabilecek bir aday arayışına giren HDP-BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e “Adayımız ol” teklifi götürdü.
 
Türmen reddetmişti
 
'Onur duydum' diyen Türmen, CHP'de devam edeceğini açıkladı. HDP ile adaylık konusunda görüşme yaptıklarını belirten Türmen, teklifi reddetme kararının tamamen kendisine ait olduğunu söyledi.
 
Atilla Kart'a teklif
 
Selahattin Demirtaş'ın adaylığının "cepte" olduğu konuşulsa da BDP'de sol/ sosyal demokrat tabanının da oy verebileceği isim arayışında yarış kızışıyor. Rıza Türmen'in red cevabından sonra, yine kendi partisi dışında arayışlara giren HDP'nin CHP Konya milletvekili Atilla Kart'a adaylık teklifi götürüleceği konuşuluyor.
 
İddiaya göre, HDP'li Sırrı Süreyya Önder, genel kurulda sohbet esnasında Atilla Kart'a "adayımız sizsiniz" demiş. Atilla Kart'ın ise Önder'in bu sözlerine karşılık ortada öneri niteliğinde bir teklif olmadığı için bir karşılık vermediği konuşuluyor.
 
Atilla Kart'ın daha sonra yakın çevresine, "böyle bir hava olduğunu sezinliyorum ama aşama kazanmış, sonuçlanmış bir durum söz konusu değil, yine de kişisel olarak onore edici şeyler" dediği öne sürüldü.  
 
Atilla Kart'ın ismi CHP'nin Cumhurbaşkanı adayları arasında da geçmişti.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler