YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den Köşk için bomba isim!
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığına karşı çıkan CHP'liler, HDP ve diğer sol grupları farklı bir adayı destekleyeceği iddia edildi. HDP, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen'e 'Adayımız ol' teklifi götürdü.
HDP'den Köşk için bomba isim!
18 Haziran 2014 / 13:22 Güncelleme: 18 Haziran 2014 / 13:22

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasıyla HDP-BDP cehpesi de hareketlendi.

İhsanoğlu'nun adaylığına tepki gösteren CHP milletvekilleri ile sol/ sosyal demokrat tabanının da desteğini alabilecek bir aday arayışına giren HDP-BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen'e 'Adayımız ol' teklifi götürdü.

Türmen'in kararını bugün HDP'ye iletmesi bekleniyor. Türmen'in 'olumsuz' yanıt vermesi halinde Selahattin Demirtaş'ın ismi öne çıkıyor. Demirtaş'ın adaylık için 'Olabilir' değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.

HDP'nin tartışmaya açtığı 3'üncü isim ise Avukat Eşber Yağmurdereli oldu. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de İhsanoğlu'nun ortak aday olarak çıkarılmasını eleştirerek, 'CHP ve MHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermesi Karagöz karşısına Hacivat karakteri çıkartılmasıdır. Asıl mesele ABD'nin onayını elde etmekle ilgilidir' dedi.

CHP'li Türmen'den açıklama

CHP’li Türmen, HDP tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak önerilmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “HDP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak düşünülen isimlerden biri olmaktan onur duydum.

Konuyla ilgili olarak da bugün basında bu yönde haberler çıkmıştır. Siyasete insan hakları, çoğulcu demokrasi, özgürlük, adalet, eşitlik mücadelesini vermek amacıyla CHP içinde başladım. Bu değerleri Cumhuriyet Halk Partisi’nde egemen kılmak ve sosyal demokrasi temellerini sağlamlaştırmak yolundaki çabalarıma CHP içinde devam edeceğim” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler