YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den flaş Çözüm Süreci açıklaması
HDP Merkez Yürütme Kurulu, AK Parti ile yaşanan çözüm süreci kriziyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada 'Başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır' denildi.
HDP'den flaş Çözüm Süreci açıklaması
30 Temmuz 2015 / 17:24 Güncelleme: 30 Temmuz 2015 / 18:01

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada, "Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır. Çözüm sürecinin askıda tutulduğu her bir günün halklarımıza maliyeti çok ağırdır. Bir kez daha ülkeyi yönetenleri sorumluluğa çağırıyoruz.

HDP, üzerine düşen olumlu rolü her zaman olduğu gibi oynamaya hazırdır. Biz çatışmaların durdurulması için çabalarımızı yoğun bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Size savaş yaptırtmayacağız. Çatışmalı ortamı sonlandıracak, can kayıplarını önleyecek barışçıl politikalar hayata geçirilmeli ve çözüm üretmeyen geçici Başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır" denildi.

"Başbakan'ın görevi, bu çatışmaları durduracak bir süreci acilen başlatmaktır"

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Ne yazık ki, hepimizi derinden, yürekten sarsan, acı kayıplara neden olan çatışma ve şiddet dalgasının her geçen gün tırmandığı bir süreci yaşıyoruz. Bir an önce çatışmaları ve kayıpları durduracak çözüm politikalarının devreye konulması gerekirken, ülkeyi yönetme sorumluluğuyla karşı karşıya bulunanlar kaosu daha da derinleştirecek çatışmacı siyasette ısrar ediyor.

Geçici statüdeki Başbakan'ın görevi, bu çatışmaları ve ölümleri durduracak bir süreci bir an önce acilen başlatmaktır. Parlamentonun görevi tatile çıkmak değil çözüm üretmektir. AKP, parlamentonun işlemesini engelleyerek, çatışmalı süreci derinleştirmektedir.

Çözüm süreci bizzat devleti ve ülkeyi yönetenler tarafından durdurulmuş durumdadır. Her gün can kayıpları yaşanırken, devreye girerek çözüm bulması gereken parlamentoyu AKP ve MHP elbirliğiyle tatile çıkarmıştır. Üstelik Meclis'te AKP ve MHP oylarıyla Suruç katliamının araştırılması için komisyon önerisi reddedilmiş, eller IŞİD vahşetinin üstünün örtülmesi için kaldırılmıştır. "

"Düğmeye basan zihniyet hesap vermek zorundadır"

"Geçici Başbakan ise çatışmaları, ölümleri bir kenara bırakmış, gece gündüz HDP'ye saldırıyor, hakaret ve tehdit yağdırıyor, hedef gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı makamını temsil etmesi gereken kişi Çin'den HDP'ye saldırıyor, Eş Genel Başkanımıza yönelik en ağır hakaretleri yapıyor. Hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı HDP'den hesap sormaya çalışıyor, bedel ödetmekle tehdit ediyor.

HDP'den hesap soracağını söyleyenlere hatırlatıyoruz: Siz hesap sorma konumunda değil, hesap verme durumunda ve zorunda olanlarsınız. 7 Haziran seçimlerinin intikamını HDP'den almak ve kendilerine yine tek parti iktidarının yolunu açmak için bu çatışmalı ortamı başlatan, düğmeye basan zihniyet tüm bu yaptıklarının hesabını vermek zorundadır."

"Tüm ülke kaosa sürükleniyor"

"Dün Yalçın Akdoğan çıkıp, "Oyları HDP aldı, bizden de çözüm bekleniyor diyerek, çözüm sürecini neden bitirdiklerini açıkça itiraf ederken, Eş Genel Başkanımızın grup toplantısında söylediklerini de doğrulamıştır. "Madem bize başkanlık yolunu kapattınız, bunun sonucuna da katlanırsınız diyerek bedel ödetilmeye çalışıldığını itiraf etmiştir. Tüm Türkiye kamuoyu bu gerçeği görmelidir. AKP tek başına iktidar olamadı, Saray'dakine başkanlık yolu açılmadı diye tüm ülke kaosa sürükleniyor."

 // Yılmaz
Canınız cehenneme hainler sizi siz bundan anlarsınız ancak...
30 Temmuz 2015 22:06
durmak yok bombaya devam
 // murat
Bombalamalarda bizim Annadilimizin bir şivesi . Ama anlıyorsunuz bu dilden ....
30 Temmuz 2015 18:10
Allah için
 // Kadir Han
pkk lı dhkpc li tikkolu ve diğer terör mensuplarının kökü kazınmalı bin yılda sürse oerasyonlara devam bedel öeiz şehit veririz ama olsun onlarında misli ile kat kat canarını alırız bizim şehitermiz cennete onların domuz leşeri cehenneme. sahi dedeerimizde şehit olmadımı bu vatn için bayak iin Allah iin bizde oluruz ama siz marksist leninist kafir terör itlerini de cehennemin dibine yollarız ALLAHIN İZNİYLE ALLAHU AKBAR...
30 Temmuz 2015 Perşembe 18:01
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler