YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den Çözüm Süreci'yle ilgili kritik açıklama
İdris Baluken, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder’den oluşan HDP İmralı Heyeti çözüm süreciyle ilgili açıklama yaptı. Heyet, Çözüm Süreci'nin kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı.
HDP'den Çözüm Süreci'yle ilgili kritik açıklama
12 Kasım 2014 / 12:10 Güncelleme: 12 Kasım 2014 / 12:48

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den oluşan HDP İmralı Heyeti, çözüm sürecinde gelinen aşamayı değerlendirmek üzere TBMM HDP Grup Yönetim toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.. 

İşte açıklamadan öne çıkan başlıklar: 

Çözüm Süreci kaldığı yerden devam edecektir

Pervin Buldan, "yapmış olduğumuz görüşmelerde çözümün kaldığı yerden  devam etmesi fikrinin ortaya çıktığını belirtmek isteriz" dedi.

Heyette bir değişiklik yok

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İmralı'ya giden heyette herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı. Önder, "bu heyeti Sayın Öcalan belirledi. Kendisinin dışında hiçbir mekanizma bu heyete müdahale edemez. Kabul etmeyiz. Bu, yol değildir. Heyette bir değişiklik olmayacak" dedi.

Talebimiz süreçteki kararlılığımızın bir ifadesidir

Geçen hafta süreçte gelinen aşamayı sizlerle paylaşmış ve Adalet Bakanlığı’na İmralı Adası’na gitmek üzere başvurmuştuk. Önceki günkü Bakanlar Kurulu ardından Hükümet sözcüsünün yaptığı talihsiz açıklamanın ardından bir açıklamaya ihtiyaç duyduk.

İmralı Adası’na gitme talebimiz her şeyden önce süreçteki kararlılığımızın bir ifadesidir. Son derece iyi niyetle, samimi bir çabayı ortaya koyduğumuz bu ısrar Hükümet yetkililerince yeterince anlaşılamamaktadır.

Hükümetin bize cevabı tehdit, müdahale ve çözümsüzlük dili olmuştur. Süreçte her saniyesi önemli olan zamanın heba edilmesidir. Zaman kaybetmeden somut adım atılmalıdır. 

Partimizin ve heyetimizin iradesi üzerinde tahakküm kurmayı tasarlamaktan vazgeçilmelidir. Kararlılığımız aynı ciddiyet içerisinde devam edecektir. 

Detaylı bir yol haritası bizimle yaplaşılmadı

Önder'den sonra söz alan İdris Baluken, yetkililerle yaptığımız toplantılarda sürecin askıya alınması durumunu masaya yatırdık, Kamuoyu üzerinden yapılan polemiklerin yarattığı sıkıntıları aşma noktasında görüş alışverişi oldu.

Sürecin hızlandırılması, tıkanıklıkların aşılması için karşılıklı irade beyanının gerçekleştiği somut bir durum ortaya çıktı.Yol haritası konusunda yeni bir gelişme yok. Bizimle paylaşılan, yol haritası taslağıdır.

Yetkililerle dün yaptığımız görüşme, daha çok tıkanıklıkları aşmak üzerinden şekillendi. Müzakere mekanizmalarının kurulması konusunda karşılıklı bir irade beyanı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, dedi. 

 

Ayrıntılar geliyor...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler