YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP’den BM’ye savaş suçu başvurusu
Daha önce 'hukuk dışı, keyfi ve yargısız infazlar' suçlamasıyla, hükümet hakkında inceleme isteyen HDP, bir adım daha attı.
HDP’den BM’ye savaş suçu başvurusu
13 Ağustos 2015 / 08:45 Güncelleme: 13 Ağustos 2015 / 12:43

HDP, Birleşmiş Milletler Genel Konseyi Başkanlığı'na başvurarak, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti yürütme makamlarındaki en üst yetkili konumda yer alan yetkililerin savaş suçu ve insanlığa karşı suçlardan soruşturulmaları için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığı'nın harekete geçirilmesini” istedi.

HDP bu iddialarına dayanak olarak aralarında Suruç katliamı ile Zergele köyünün bombalanmasının da olduğu 11 ayrı olayı gerekçe olarak gösterdi.

"90'larla aynısı"

Askeri yasak bölgelerin ilan edilmesinin 1990'lı yıllardaki “olağanüstü hal” ve ayrı hukuk rejiminin uygulandığı dönemdeki pratiğin aynısı olduğu görüşü dile getirilen başvuruda bu yıllarda hukuk dışı, keyfi infaz ve sivil kayıplarının binlerle ifade edildiği hatırlatıldı.

Başvuruda UCM Savcılığı'ndan, “özellikle IŞİD'e hareket ve eylem serbestîsi tanıyan ilgililerin politik ve hukuki rolleri ve sorumluluklarının ortaya çıkarılması” ve “Sivillere yönelik savaş suçlarının tespiti ve sorumluların açığa çıkarılması” istendi.

hırbooo
 // Kara Murat
Çokmu acıdı canınızmı yandı? hee krık degildir o çıkıktır çıkık ,kırık olsa duramazssın ayakta...:)))...
13 Ağustos 2015 Perşembe 16:27
 // mutlu turk
Selo ve bölücü terör partisi kendini iyice bir halt zannetmeye başladı. Ula akıl fukaralari, artık fare kapanina kuyruğunuz kisildi ha, cirpiniyosunuz. Son cirpinislariniz inşallah bunlar, sizin ve o dağdaki domuzlarin da sonu yakın allahin izniyle. Bakalım siz hangi ülkeye kalacaksınız merakla bekliyorum. Ama inşallah rezilliginizi bu millet gorecek ve yüzünüze tukurecek....
13 Ağustos 2015 14:59
ilginç olan ne biliyormusunuz?
 // UGUR MUŞ
pkk yı önce ankara kurdurdu,sonra avrupa ve diğer ülkelerin taşeronu oldu,daeş de yine emperyalistler tarafından kuruldu,her ikiside emperyalistlerin öz be öz taşeronları.benim anlamadığım daeş bütün emperyalistler tarafından terör olarak kabul edilir ken pkk niye kabul edilmez,terör listesi ayağını geçin,bu emperyalistler niye ankara ya vermez ellerinde ki pkk lı ları? artı bu her iki terör de silahları bu şerefsizzlerden alırken,pkk yı niye beslerler,kurulacak olan 2 devlet içinmi?...
13 Ağustos 2015 Perşembe 09:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler