YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP, zulmü unutup katil Çin‘e koştu!
HDP, zulmü unutup katil Çin‘e koştu!
30 Haziran 2015 03:15
18 kişilik HDP heyeti gezi boyunca Uygur Türkleri'ne yönelik zulümlerle ilgili herhangi bir temasta bulunmayacak.

HDP'den, çok tartışılacak manidar ziyaret. HDP'nin öncülüğünde oluşturulan 18 kişilik heyet, Uygur Türkleri'ni katleden Çin Komünist Partisi'nin davetlisi olarak Çin'e gitti. DAEŞ'ın Kobani kuşatması sırasında ve Cerablus'tan sızarak geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği saldırı sürecinde dünyayı ayağa kaldıran HDP , Çin Komünist Partisi'nin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Turfan şehrinde Uygur Türklerine yönelik katliam ve zulümlerini görmezden geldi. Heyete, HDP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür başkanlık ediyor.

İşkence konuşulmayacak

Çin ziyaretine ilişkin HDP'den yapılan açıklamada, "Uygur Türklerine yönelik katliamlar" konusunda herhangi bir başlığın yer almaması dikkat çekti.

Samimi olsalardı daveti kabul etmezlerdi

Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı Seyid Tümtürk HDP'nin Çin ziyaretini değerlendirdi. Tümtürk şunları söyledi: "HDP, Çin Komünist yönetiminin Uygur Türklerine yönelik katliam ve zulmünü görmezden gelerek samimiyetsizliğini resmetmiştir. Türkiye'de mazlumdan yana tavır sergileyen bir görüntü veren HDP, bu görüntüde samimi olsaydı Çin'in davetini reddederdi."

 

AKŞAM

Etiketler: , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler