YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP ve BDP, Kadıköy’de miting düzenledi
HDP ve BDP, Kadıköy’de miting düzenledi
18 Ocak 2014 19:31
Üsküdar Kısıklı Caddesi üzerinde toplanan kalabalık, ellerinde Abdullah Öcalan posterleri taşıyarak Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Sloganlar atarak yürüyen katılımcılar, İskele Meydanı’na oluşturulan arama noktalarından geçerek miting alanına ulaştı. Mitinge HDP İstanbul Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, cezaevinden yeni çıkan BDP'li Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak da katıldı.

Mitingde bir konuşma yapan BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, özgür olmalarını halkın direnişine borçlu olduklarını ifade ederek “Onların direnişini saygıyla selamlıyoruz. Ancak cezaevinde tutuklu kaldığı sürece biz özgürlüğümüzün yarım kaldığını, sevincimizin yarım kaldığını belirtmek istiyoruz. Bütün cezaevi kapıları açılana kadar da bu böyle devam edecek” dedi.

Irmak’tan sonra söz alan Sebahat Tuncel ise, Ortadoğu’da yaşanan savaşın ve çatışmanın son bulmasından yana olduklarını ifade ederek “Bizler Ortadoğu halklarının özgürlüğe kavuşmasını istiyoruz. Baskıcı otoriter rejimlere -artık yeter- diyoruz. Orta Doğu’da halkların itirazı açısından en önemli devrim Rojava devrimidir. Suriye’nin geleceği konusunda uluslaarası bir toplantı yapılıyor. Bu toplantı bizim açımızdan eğer meşru olacaksa Kürtlerin katılımıyla olur. Uluslararası güçlerin Rojava halkını dikkate almadan gerçekleştireceği bir konferansın çözüm getirmeyeceğini, savaşı, çatışmayı derinleştireceğini buradan uyarıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından konser verildi. Miting ardından sona erdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler